Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... programul de vizita stabilit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

programul de vizita stabilit

Am scris aici,cu ceva timp in urma despre problema mea.
Am o fetita de 4 ani ,la divort mi-a fost incredintata mie ( cum era si firesc) iar lui i s-a dat 2 Sambete pe luna ,a cate 4 ore la domiciliu lui. El ceruse initial mult mai mult.
Ce m-a intrigat cel mai mult a fost aceasta hotarare pentru ca el a refuzat ancheta sociala,nu stia nimeni daca are conditii acolo.Dar eu am subliniat faptul ca in apartamentul lui este deschis un punct de lucru,unde se lucreaza pe ture si zi si noapte,unde se fumeaza in bucatarie......Cum a urmarit judecatoarea binele copilului,mai ales ca am pus la dosar si o adeverinta medicala prin care arata ca fetita are astm bronsic si nu iar fi facut bine fumul de tigara.Putea sa-l cheme pe el la domiciliul meu sau sa iesim undeva in parc cele 4 ore dar nu acasa la el unde cu siguranta nu ar fi fost un mediu benefic pentru copilul meu.
Dar a trecut,pana la uma cu bine,iar eu acum m-am mutat in Bucuresti, iar daca vrea sa o vada sa vina aici.
Vroiam sa va intreb ,din curiozitate pentru mine, daca vreodata ma gandesc sa plec intr-o alta - eu nu stiu daca spun corect pentru ca nu ma pricep la -este vorba de acea ordonanta prezidentiala de urgenta,sper ca am zis corect;daca cer acest lucru mentionand ca mi-am gasit acolo un servici bun ,mi se poate accepta sau refuza.Doar in acest raspuns consta aceasta ordonanta de urgenta sau se va face si un program de vizita pentru tata.Eu nu stiu foarte bine acest lucru ,practic se poate judeca fara prezenta noastra.
In cazul unei asemenea cereri se tine seama de interesul minorului si se poate judeca si in lipsa dv. numai ca trebuie sa va adresati pe calea dreptului comun si nu prin ordonanta presedentiala aratind ca s-au schimbat imprejurarule care au determinat pronuntarea primei hotariri.
Daca plecati in alta tara va trebui schimbat programul de vizitare al minorului.
Desi unii colegi ar putea considera cererea ca inadmisibila, eu vad altfel lucrurile intrucat daca nu deschideti proces tatal va poate face plangere penala pt nerespectarea programului de vizitare.
Opinez ca se poate face si pe cale de ordonanta presedintiala daca trebuie sa plecati de urgenta din tara, dar va trebui sa existe un proces si pe fondul cauzei.Va angajati un avocat si se ocupa el de aceasta problema.

avocat Claudiu Lascoschi
Va multumesc pentru sfaturile date.
Am o intrebare pentru domnul avocat Claudiu Lascoschi: ce inseamna proces pe fondul cauzei?
Eu l-am anuntat ca m-am mutat in Bucuresti dar nu i-am dat adresa. Ce se poate intampla daca ma da in judecata pentru nerespectarea programului?
Va multumesc anticipat
Veti avea un proces deschis pe dreptul comun, un proces care se va derula in conditii procedurale normale si care se va intinde in timp mai mult ca durata si un proces pe cale de ordonanta presedintiala, adica un proces in care sa obtineti o hotararea judecatoreasca de urgenta, hotarare care sa va confere drepturi diferite fata de cele initiale obtinute prin vechea hotarare judecatoreasca.
Deci, vor fi pe rol doua procese si nu unul.

Nu va da in judecata civila, va poate face o plangere penala pe motiv ca ati comis o infractiune.Dar e prematur sa discutam despre acest aspect.
Sunt de parere ca trebuie sa rezolvati, pe cat posibil, in mod amiabil aceasta problema.

avocat Claudiu Lascoschi