avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legalizarea unei sentinte civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legalizarea unei sentinte civile

Am o sentinta civila, data de Tribunal- sectia contencios administrativ, care este definitiva cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Comunicarea am primit-o in data de 17.05.2012. Cand pot solicita legalizarea sentintei ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:54, 23 Mai 2012
Dupa trecerea termenului de recurs, respectiv 15 zile de la data comunicarii.
Dupa decaderea termenului de 15 zile si numai daca partea adversa nu ataca hotararea
Se poate legaliza si acum acea hotarare , numai ca nu va apare mentiunea irevocabila ..

p.s.
sintagma ”decaderea termenului de 15 zile” nu exista prevazuta in legislatie ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta definitiva yvon yvon Buna ziua, in data de 08.06.2011 ar fi 30 de zile de la primirea sentintei de divort (a fost apel). Daca nu se face recurs la ea, in ce conditii pot obtine ... (vezi toată discuția)
Sentinta comerciala de deschidere a procedurii de insolventa andreearoxanabunescu andreearoxanabunescu as dori sa stiu cand devine sentinta definitiva cu recurs in 10 zile data de instanta de contencios administrativ definitiva si irevocabila? mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine ca hotararea data de instanta de apel, respectiv tribunalul, sa devina definitiva si irevocabila?  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Am primit hotararea instantei de apel si este specificat faptul ca este definitiva si ca o pot ataca cu recurs in termen de 30 de zile. Nu intentionez sa atac ... (vezi toată discuția)