Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legalizarea unei sentinte civile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legalizarea unei sentinte civile

Am o sentinta civila, data de Tribunal- sectia contencios administrativ, care este definitiva cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Comunicarea am primit-o in data de 17.05.2012. Cand pot solicita legalizarea sentintei ?
Dupa trecerea termenului de recurs, respectiv 15 zile de la data comunicarii.
Dupa decaderea termenului de 15 zile si numai daca partea adversa nu ataca hotararea
Se poate legaliza si acum acea hotarare , numai ca nu va apare mentiunea irevocabila ..

p.s.
sintagma ”decaderea termenului de 15 zile” nu exista prevazuta in legislatie ...