Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Masina cumparata cu taxa castigata in instanta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Masina cumparata cu taxa castigata in instanta

Buna ziua,

momentan detin un autoturism la care fostul proprietar nu a platit taxa de poluare pentru ca a castigat in instanta anularea ei(cam acum 1 an).Acum ma gandeam daca eu vreau sa o vand mai departe,noul proprietar plateste taxa in cazul in care legea nu se schimba?Mentionez ca masina este inmatriculata in RO si pe numele meu in momentul de fata.
mircea_arj, utilizator
Pana in 13 ian. 2013 nu se plateste taxa la instrainarea autoturismului, dar ulterior da. Deci, cine o cumpara ar trebui sa se grabeasca. Prevederile din Legea nr. 9/2012 si din Normele de aplicare ale acesteia referitoare la instrainarea autoturismului sunt in vigoare, dar aplicarea lor este suspendata pana in 13.01.2013. Dupa aceasta data, va trebui contestata in instanta noua taxa. (La brasov se admit actiunile vand ca obiect restituirea noii taxe prevazute de lg. 9/2012)
Laura Tolea, Avocat
Eu ma refeream ce se intampla daca o vand in 2013, in situatia mea .
Cumparatorul va trebui sa plateasca taxa, daca nu cere instantei obligarea la inmatriculare fara plata taxei.
buna ziua....

Am cumparat acum o masina a carui taxa a fost castigata in instanta,va trebui sa platesc taxa cand o voi inscrie pe mine?multumesc
(taxa nu afost recuperata)
valentinaoarga, utilizator
Da, va trebui sa platiti taxa.