Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajament de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajament de plata

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea problema : un angajat al institutiei noastre a vorbit in interes personal pe telefonul mobil al institutiei, in luna noiembrie, in cuantum de 4562 ron. Aceasta suma va trebui recuperata de la angajat. Cum sa procedez? Pot sa-i fac o comunicare cu privire la prejudiul cauzat institutiei, cu documentele aferente, si apoi sa-i fac angajamentul de plata pe care sa-l semneze angajatul?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
temis a scris:

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea problema : un angajat al institutiei noastre a vorbit in interes personal pe telefonul mobil al institutiei, in luna noiembrie, in cuantum de 4562 ron. Aceasta suma va trebui recuperata de la angajat. Cum sa procedez? Pot sa-i fac o comunicare cu privire la prejudiul cauzat institutiei, cu documentele aferente, si apoi sa-i fac angajamentul de plata pe care sa-l semneze angajatul?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Daca salariatul recunoaste ca a folosit telefonul in scop personal in suma de care vorbiti, se poate face o intelegere scrisa iar salariatul sa platesca prejudiciul sau in baza intelegerii sa-i fie retinuta o anumita suma lunara din salariu in limitele permise de lege.
In cazul in care salariatul nu considera ca a prejudiciat societatea, doar prin hotarare judecatoreasca se poate recupera prejudiciul.
Salariatul poate fi sanctionat disciplinar pentru folosirea telefonului in scop personal doar daca este prevazuta fapta ca abatere disciplinara in CCM sau RI.
Nu se poate face porpire pe salariu decat daca exista o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Altfel doar daca doreste angajatul sa plateasca prin buna intelegere.
Adica sa dea el o declaratie scrisa de manuta lui prin care recunoaste ca a prejudiciat unitatea apoi tot scris de mana un angajament ca pana la o anumita data va plati.
Succes.
Principalele modalităţi de stabilire şi recuperare a prejudiciului produs angajatorului, atât în cazul răspunderii patrimoniale cât şi în cazul obligaţiei de restituire, sunt:
- învoiala părţilor;
- acţiunea în justiţie.
Acordul părţilor trebuie consemnat într-un înscris, semnat de ambele părţi, din care trebuie să rezulte în mod neîndoielnic următoarele:
- recunoaşterea salariatului că a produs o pagubă, că a primit o sumă nedatorată, bunuri ce nu i se cuveneau sau servicii la care nu era îndreptăţit;
- descrierea pagubei;
- cuantumul şi modul de stabilire al acesteia;
- modalitatea de recuperare (printr-o singură plată sau în rate lunare).

De asemenea, salariatul, în mod unilateral, poate recunoaşte producerea pagubei asumându-şi un angajament scris de plată, care pentru a fi valabil, trebuie acceptat de angajator.
Dacă acoperirea prejudiciului nu s-a produs ca urmare a înţelegerii părţilor sau înţelegerea părţilor a intervenit dar nu se execută, singura cale aflată la îndemâna angajatorului păgubit este aceea de a sesiza instanţa de judecată competentă, respectiv tribunalul de la sediul sau domiciliul său.
Cornel Vasile, Consilier juridic