Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cadastru

Buna ziua,
Parintii mei au fost improprietariti pe baza legii 18. In acest moment ei au un titlu de proprietate pe care sunt identificate parcele de pamant cu numere topografice. Aceste parcel se regasesc in acest moment in Extrasul de carte funciara? Existenta acestor parcele in Cartea funciara reprezinta dovada ca ei sunt proprietari ai acestor pamanturi? De ce ar trebuie sa intocmesca asa zisu-l Cadastru pentru aceste parcele. Ce reprezinta acest lucru?
Va multumesc.
Functia juridica a cadastrului general se realizeaza prin identificarea proprietarului unui bun imobil/teren,pe baxa actului de proprietate si prin inscrierea in cartea funciara,in temeiul disp art 9*3 din L nr 7/1996 republicata