avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cadastru

Buna ziua,
Parintii mei au fost improprietariti pe baza legii 18. In acest moment ei au un titlu de proprietate pe care sunt identificate parcele de pamant cu numere topografice. Aceste parcel se regasesc in acest moment in Extrasul de carte funciara? Existenta acestor parcele in Cartea funciara reprezinta dovada ca ei sunt proprietari ai acestor pamanturi? De ce ar trebuie sa intocmesca asa zisu-l Cadastru pentru aceste parcele. Ce reprezinta acest lucru?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:50, 24 Mai 2012
Functia juridica a cadastrului general se realizeaza prin identificarea proprietarului unui bun imobil/teren,pe baxa actului de proprietate si prin inscrierea in cartea funciara,in temeiul disp art 9*3 din L nr 7/1996 republicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate, delimitare parcele, apia L_Eva L_Eva Buna ziua, parintii mei au primit inapoi conform legii fondului funciar in jur de 6 ha de pamant in extravilan intr-un mic sat din Transilvania. Anul acesta ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate, delimitare parcele, apia L_Eva L_Eva Buna ziua, parintii mei au primit inapoi conform legii fondului funciar in jur de 6 ha de pamant in extravilan intr-un mic sat din Transilvania. Anul acesta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am si eu o intrebare: tata-l a decedat in 2013 in urma ... rami@ rami@ Buna ziua am si eu o intrebare: Tata-l a decedat in 2013 in urma lui a lasat un titlu de proprietate cu mai multe parcele teren intravilan si extravilan ce ... (vezi toată discuția)