Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu boala cod 06
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu boala cod 06

Buna ziua, am o nelamurire : concediu boala initial cod 06 : 4 zile din care 2 lucratoare, concediu in continuare 7 zile . Nelamurirea este daca mai plateste angajatorul 1 zi din concediul in continuare, deoarece pe cel initial erau numai 4 zile si nu 5 ( regula fiind primele 5 zile sunt platite de angajator) Si daca acest procedeu se aplica si la celelalte coduri unde primele 5 zile sunt platite de angajator.
Normele de aplicare a OUG 158/2005 prevad ca:
Art. 37. -
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se calculează şi se plăteşte separat, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. În această situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical iniţial.

Astfel, daca al doilea certificat medical are alt cod de diagnostic: primul certificat este platit de angajator (cele 2 zile lucratoare), iar pentru ce-l de al doilea certificat se aplica din nou regula: primele 5 zile angajatorul, restul zilele FNUASS;

Daca al doilea certificat are acelasi cod de diagnostic: primele 5 zile (luate in continuare, deci si din cel de al doilea certificat medical) sunt platite de angajator, restul, de FNUASS.
Certificatele medicale cu cod de indemnizatie 06 (urgenta) se deconteaza intotdeauna de FNUASS. Tot ce este pe urgenta....asistenta medicala, certificate medicale se deconteaza din FNUASS.
OUG 158/2005 cu modificari si completari
ART. 12
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării
incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la
art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

Certificatul in continuare trebuie sa aiba codul de indemnizatie 01 si ambele certificate se deconteaza din FNUASS
Crissa C, Consilier juridic
Ruje a scris:

Certificatele medicale cu cod de indemnizatie 06 (urgenta) se deconteaza intotdeauna de FNUASS. Tot ce este pe urgenta....asistenta medicala, certificate medicale se deconteaza din FNUASS.

Ce inseamna ca certificatele medicale cod 06 se deconteaza intotdeauna de FNUASS?
Acestea se suporta la plata identic cu certificatele medicale cod01,daca este vorba despre angajatul cu cim,adica primele 5 zile de angajator (zilele lucratoare din cele 5 calendaristice desigur),iar din ziua urmatoare celor suportate de angajator pana la sfarsitul perioadei de itm din FNUASS.
Daca aveti cunostinta despre o reglementare speciala in care se specifica ca certificatele de cm 06 se suporta integral din FNUASS,va rog sa o precizati.
Bună ziua,

Am o salariată care în martie a fost concediu medical cod 15 şi pe aprilie are cm cod 08 în continuarea celui din martie? Calculez pe baza de calcul veche sau îl tratez ca şi iniţial?
Vă mulţumesc anticipat!
Ruje a scris:

Certificatele medicale cu cod de indemnizatie 06 (urgenta) se deconteaza intotdeauna de FNUASS. Tot ce este pe urgenta....asistenta medicala, certificate medicale se deconteaza din FNUASS.
OUG 158/2005 cu modificari si completari
ART. 12
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării
incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la
art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

Certificatul in continuare trebuie sa aiba codul de indemnizatie 01 si ambele certificate se deconteaza din FNUASS

Buna seara,

Ma confrunt cu o situatie asemanatoare, adica am un CM initial cod 06 pe 5 zile 26-30.03.15, dupa care urmeaza 2 in continuare, cod 01 31-31.03.2015, 01-13.04.15, acelasi cod de diagnostic. Am citit si recitit OUG 158/2005, din art.1 alin.(1) lit. C si alin. 2, inteleg ca persoanele ale caror rapoarte de munca sunt reglementate prin CIM beneficiaza de concedii medicale platite de angajator, din fondul de salarii,pentru primele 5 zile, restul pana la terminarea perioadei, din FNUASS.
As dori sa aflu daca imi scapa ceva...am colegi care lucreaza in resurse umane la alte societati, acestia sustin ca urgentele sunt suportate din FNUASS in intregime, 100% initial si 75% in continuare.
Respectivul salariat a adus un nou certificat de la medicul de familie, cod 01 cu acelasi diagnostic ca si celelalte, doar ca la initial este trecut numarul ultimului certificat.Este correct?
Va multumesc anticipat pentru informatii.