avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Am un concediu medical codul 06 urgente 5 zile.
Societatea suporta aceasta? In cazul celorlalte coduri stiu ca societatea dar la acest cod??
Cel mai recent răspuns: danabunea , utilizator 12:30, 21 Octombrie 2016
Buna ziua!

Certificatele medicale cu cod de indemnizatie 06 (urgenta) se deconteaza intotdeauna de FNUASS. Tot ce este pe urgenta, asistenta medicala, certificate medicale se deconteaza din FNUASS.
OUG 158/2005 cu modificari si completari
ART. 12
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării
incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la
art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

Certificatul in continuare trebuie sa aiba codul de indemnizatie 01 si ambele certificate se deconteaza din FNUASS
OUG 158/2005 cu modificari si completari
ART. 12
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;

Deci, primele 5 zile calendaristice de catre angajator.
Deci s-a modificat OUG 158 si se suporta de catre societate? Din cele doau raspunsuri asta inteleg...
Multumesac pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical cod 06 DianaManuela DianaManuela \\"Certificatele medicale cu cod de indemnizatie 06 (urgenta) se deconteaza intotdeauna de FNUASS. Tot ce este pe urgenta....asistenta medicala, certificate ... (vezi toată discuția)
Concediu boala cod 06 IldikoB IldikoB Buna ziua, am o nelamurire : concediu boala initial cod 06 : 4 zile din care 2 lucratoare, concediu in continuare 7 zile . Nelamurirea este daca mai plateste ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cod 14 ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, am un concediu medical de 5 zile in iulie cod 14 si nu stiu cine il suporta societatea sau FNUASS? multumesc. (vezi toată discuția)