Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... protectia consumatorului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

protectia consumatorului

pentru a reclama o firma trebuie scris prima data la comisariatul judetean sau la ANPC BUCURESTI?
Pentru a depune plangere la autoritatea nationala pentru protectia consumatorului,este necesar functie de fiecare structura zonala in parte fie de sesizare telefonica, fie de prezentarea personala la sediu
Pentru a putea fi primita plangerea/sesizarea,persoana care solicita implicarea OPC pentru solutionare,trebuie sa depuna in copie ,sa faca dovada cu document legal ca unitatea reclamata detine obligatii fata de reclamant
Daca nu detineti factura,chitanta,bon de casa,de regula OPC nu primeste plangeri
Initial plangerea se adreseaza la oficiul local de protectie a consumatorului
ANPC trimite spre rezolvare comisariatelor judetene, nu ati face altceva decat sa ''mariti'' timpul de rezolvare.