Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe perioadã determinatã sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe perioadã determinatã sau ...

Societatea noastră doreşte să mansardeze imobilul în care işi desfăşoară activitatea şi pentru aceeastă lucrare am găsit doi meseriaşi, persoane fizice neautorizate. În această situaţie, ce ar fi mai indicat, contract de muncă pe perioadă determinată sau contract civil (convenţie civilă)?
Katri, utilizator
Se poate incheia si un contract de munca pe durata determinata .. desi, ar trebui sa fie acceptat si un contract de prestari servcii ...
@ Katri

CIM, altfel va sanctioneaza ITM. Daca respectivii sunt calificati si isi fac PFA se poate si Conv civila de prestari servicii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Noul Cod Civil reglementeaza antrepriza cunoscuta si ca un contract de prestari servicii sau conventia civila in art.1851.
Pe de alta parte, un profesionist este persoana care exploateaza o intreprindere, definita ca fiind “ exercitarea sistematică, de către una sau mai multe persoane, a unei activităţi organizate ce constă în producerea, administrarea ori înstrăinarea de bunuri sau în prestarea de servicii, indiferent dacă are sau nu un scop lucrativ.“
Legea 71/2011 de punere in aplicare a Noului Cod Civil reglementeaza sensul notiunii de profesionist si induce obligativitatea autorizarii acestuia printr-una din formele prevazute de legislatia in vigoare.
Coroborand dispozitiile de mai sus, se poate spune ca exista posibilitate incheierii unei conventii civile cu o persoana fizica neautorizata in conditiile art.1851 din NCC, cu conditia ca activitatea ce face obiectul contractului sa fie prestata ocazional si nu cu caracter permanent.
intrucat e vorba de masardare ar trebui ca persoanele respective sa fie calificati ca dulgher sau /si zidar. Trebuie sa aiba PFA sau sa le intocmiti CIM si sa le faceti instructajul SSM.
Daca vreti sa fiti amendat de ITM le puteti face si Contr civ de prest servicii, iar apoi sa va judecati cu ei. Poate veti castiga, daca va platiti un avocat bun. Din experienta mea va spun ca nu aveti nici o sansa. Dar puteti incerca...:D
Florin Cioca, Consilier juridic
Nu este neaparat nevoie sa fie amendati de catre ITM , am intalnit astfel de situatii si nu au luat amenda ...