Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cazuri de nulitate absoluta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cazuri de nulitate absoluta

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie daca s-au adus schimbari cu noul cod in ceea ce priveste cazurile de nultate absoluta
Noul Cod Civil instituie principiul retroactivitatii efectelor nulitatii si pentru contractele cu executare succesiva. In acest sens, art. 1254 (3) din Noul Cod Civil prevede ca, la desfiintarea contractului, partile vor fi tinute sa restituie, in natura sau prin echivalent, prestatiile primite, chiar daca acestea au fost executate succesiv sau au avut un caracter continuu. Acelasi text prevede ca restituirea se va face in conformitate cu dispozitiile art. 1639 – 1647 privind modalitatile de restituire a prestatiilor.

www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc!! Aceasta e singura noutate in ceea ce priveste cazurile de nultate absoluta ??Multumesc inca o data..