Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizare pt nerealizare plan
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizare pt nerealizare plan

buna ziua,
se poate retine din salariu 33% reprezentand penalizare pt nerealizare plan(aceasta fiind comunicat verbal).Contractul de munca fiind pe perioada determinata de 3 luni.
multumesc!
Neindeplinirea unui target de vanzari nu este abatere disciplinara,este interpretata drept necorespundere profesionala,daca se repeta mai multe luni la rand ,pt. ca se considera ca angajatul nu a reusit sa-si mareasca portofolilul de clienti pt. a creste cifra de vanzari.
ContSters136493, utilizator
Salariul este fix de 1500 net/8 ore.A semnat CIM si dupa 2 sapt de munca i s-a comunicat ca are un plan de 40 000 ron, pt a acoperii salariul fix de 1500 ron net, acest plan i-a fost comunicat verbal.Dupa realizare planului de 40000 ron se discuta de comision din vanzari.
Postul este de agent de vanzari.
Acum seful il ameninta ca ii ia 33% din salariu fix net pt nerealizare plan.
Modul de salarizare este corect pt. activitatea de vanzari ,nu este vorba de retineri din salariu in urma unei penalizari,asa cum spuneam .Daca realizeaza planul primeste cei 1500lei,daca nu realizeaza planul salariul se diminueaza proportional cu procentul de neindeplinire a targetului,tot asa cum daca se depaseste acest target ,se pot obtine bonusuri de performanta stablite tot in procent din depasire.
Ceea ce s-=ar putea imputa angajatorului este doar faptul ca nu a inclus o clauza in contract prin care sa se specifice care este metoda de salarizare concreta,cifra de vanzari ce trebuie atinsa pt. acel salariu negociat,(dupa relatarea dvs)Se putea incheia eventual si un act aditional la cim in acest scop.
Sa verifice si Regulamentul Intern,si eventual daca exista un contract colectiv de munca ,s-ar putea sa existe unele precizari in acest sens.
Daca nu este nimic scris,angajatorul nu are niciun temei legal sa opereze acea reducere.