Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Act de intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Act de intabulare

Buna ziua,
Am un act de vanzare cuparate la apartament, ce a fost intabulat. Intrebarea este de unde iau actul de intabulare. Estementiont in contract, dar nu il mai am .

Multumesc
Extrasul de carte funciara il obtineti de oficiul judetean de cadastru si publicitate imobiliara.
Mergeti la Oficiul (biroul) de cadastru si publicitate imobiliara de unde apartine imobilul si solicitati o copie a incheierii prin care a fost intabulat dreptul de proprietate. Daca nu stiti numarul cartii funciare a imobilului dvs faceti o cerere sa vi se comunice numarul de carte funciara si numarul cadastral al imobilului. Cand aveti acele date solicitati extras de carte funciara - costa 20 lei- si apoi cereti copii ale incheierii mentionata in extras. Toate operatiunile au un tarif prevazut in Ordinul nr. 39/2009 al MAI.