Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... PRESCHIMBARE PERMIS CONDUCERE STRAIN
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

PRESCHIMBARE PERMIS CONDUCERE STRAIN

Se poate preschimba un permis de conducere obtinut in S.U.A. cu unul romanesc?
Faptul ca este expirat decade posesorul din drepturile obtinute prin examen?
Se poate preschimba dar trebuie sa fie in perioada de valabilitate,mai multe detalii puteti citi aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc!
UNDE SE FACE REFERIRE LA FAPTUL CA TREBUIE SA FIE VALABIL (si in ce sens anume)?
Nu este un drept casigat?
Toate permisele au un anumit termen de valabilitate.
In cazul permiselor romanesti, se poate...
Trebuie ceruta o explicatie de la statul emitent?
cu stima L.
Ordinul MAI nr. 163/10.08.2011:
Art. 5. — Nu pot fi preschimbate cu documente similare
românești, chiar dacă au fost eliberate de autoritățile statelor
prevăzute la art. 2 alin. (1), următoarele categorii de documente:
a) permisele de conducere internaționale;
b) permisele de conducere a căror valabilitate a expirat, cu
excepția celor eliberate de autoritățile statelor membre;
c) permisele de conducere care au fost anulate sau fac
obiectul unor restricții care nu corespund codurilor europene
armonizate, unor suspendări ori retrageri într-un alt stat;
d) permisele de conducere provizorii, temporare sau de elev
conducător;
e) permisele de conducere ale persoanelor care au fost
condamnate prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă
pentru una dintre infracțiunile prevăzute la art. 24 alin. (6) din
ordonanța de urgență, cu excepția cazurilor în care a intervenit
una dintre situațiile prevăzute la art. 116 alin. (1) din ordonanța
de urgență.
Multumesc.
cu atima,L