Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Perle ale politicienilor
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Perle ale politicienilor

Lumea are voie sa aiba doua conturi;unul in lei, unul in valuta si inca unul pentru economii. Mai mult nu.”
Florin Georgescu (fost ministru al finantelor)
“S-au verificat toate actele pe fostii trei ani pe care am fost primar” Marian Vanghelie
“A garanta proprietatea inseamna a limita dreptul omului asupra proprietatii lui “
Ion Iliescu
“Bancile sunt conduse de bancheri in toata lumea in afara de Cismigiu si Herastrau”
Bogdan Balthazar (director de banca)
“Becali e un brand. Eu la Avicola Iasi pot sa fac pui Gigi Becali, daca vreau”
Gigi Becali
“Dumnezeu e cel mai tare serviciu de informatii din lume - stie tot,chiar si-un fir de par”
Gigi Becali
“Destinul meu a fost marcat de soarta”
Dan Iosif copil al strazii apoi revolutionar, apoi consilierul lui Iliescu, in prezent parlamentar si om bogat
“Este vointa lui Dumnezeu ca eu sa pasc acest popor”
Gigi Becali
“Domnul Ion Cristoiu a spus despre mine ca sunt corupt pe vremea cand nu eram, in 1993″
Viorel Hrebenciuc (parlamentar P.S.D.
“Eu in tinerete eram amfitrion pe oriunde ma duceam”
Gigi Becali
“Eu sunt pe toate listele de corupti si arestati, dar nu am nicio greata”
Viorel Hrebenciuc
“Pe la voi prin Chisinau trece Volga , nu? Cum? Nu mai trece ?
Loredana Groza
“Sigur ca am auzit de El Nino. E numele unui cantaret de muzica latina , nu?
Loredana Groza
“Exista aici, in aceasta sala, tineri care au murit in revolutia din decembrie 1989″
Viorel Catarama
“La noi, sefii de partide sunt ca vacile in India “
Antonie Iorgovan
“Domnul Iorgovan e un fel de electron sarit de pe orbita”
Adrian Nastase
“Omar Hayssam apartine tarii, este un bun al intregului popor”
Adrian Nastase
“Am invatat putin limba braziliana!”
Loredana Groza
“M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa”
Gigi Becali
“Fiecare are gusturile lui in muzica.. N-are cum sa asculte toata lumea numai Schopenhauer”
Costi Ionita

Adaug si eu altele recente

Elena Udrea este cea care a simţit nevoia să enumere formele de relief ale României ca principale puncte de atracţie turistică, la rândul său Cristian Diaconescu şi-a felicitat colegii parlamentari pentru competenţa într-ale politicii externe, aşa cum şi ei l-au gratulat, tot pentru competenţă, pe parlamentarul aflat la al doilea mandat senatorial.

Vasile Blaga şi Radu Berceanu au exersat tonul dezinvolt, marcând revenirea lor la guvernare, astfel că nominalizatul la Ministerul Transporturilor a promis doar cu puţin peste 50 de km construiţi la autostrada Bechtel şi a pronunţat o sumă colosală pentru autostrăzi până în 2012 (22 miliarde de euro).

Gabriel Oprea a reamintit de tonul milităros (e general cu trei stele în răstimpul petrecut în opoziţie) şi a promis descentralizare, vorbind de banii puţini pentru întreţinerea spitalelor şi a şcolilor. Omul s-a pus bine şi cu Parlamentul, căruia i-a promis că, de va avea contracte importante de semnat, va întreba mai întâi Parlamentul. ªi Mihai Stănişoară a avut un ton milităros, dar nu a promis nimic - a spus că nu se poate pronunţa dinainte care dintre tipurile de avioane multirol este cel mai potrivit pentru Armata română şi a spus că am putea să mai rămânem în Irak….cât este nevoie.

Theodor Paleologu a vorbit despre bunele proiecte ale predecesorilor săi de la PNL şi a spus că ar dori un oraş cultural naţional, după modelul celui european