Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot contesta o sentinta civila pronuntata in baza unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot contesta o sentinta civila pronuntata in baza unui articol de lege abrogat?

Am primit o sentinta civila,in baza unui articol de lege abrogat.Este valabila sau o pot contesta cu apel?Multumesc
Precizati articolul daca vreti un sfat exact. In mod normal declarati apel impotriva sentintei.
Stimat forumist,

Pronunțarea în baza unui articol de lege abrogat, în dreptul civil, nu atrage, în mod necesar, un viciu al soluției date.

Vedeți dvs, conform Constituției, legea civilă nu retroactivează, prin aceasta însemnând că, dacă la momentul introducerii cererii era în vigoare o anumită normă legală, procesul se poate judeca după norma respectivă, chiar dacă a fost abrogată ulterior.

Nu în ultimul rând, principiul predictibilității legii este o parte din însuși dreptul la un proces la un proces echitabil, apărat de Art. 6.1 al Convenției Europene.

Ca exemplu, au fost multe discuții pe baza intrării în vigoare a Noului Cod Civil, soluționate în sensul arătat.

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
andreigrigoriu a scris:

Stimat forumist,

Pronunțarea în baza unui articol de lege abrogat, în dreptul civil, nu atrage, în mod necesar, un viciu al soluției date.

:O sunt si eu interesat de mai multe detalii despre aceasta afirmatie!
am o judecata si aveam in 1945 niste texte care ma avantajau..va rog?

Stimat forumist,

Nu sunt convins că un text de lege din 1945 v-ar avantaja, neapărat, dar consider că realizați și dvs acest lucru.

Răspunsul meu a fost dat exact în contextul întrebării puse, respectiv cea privind: o sentinta civila,in baza unui articol de lege abrogat.

Or, este foarte important cum a fost abogat acel articol. De exemplu, Noul Cod Civil abrogă prevederile Vechiului Cod, dar acest lucru nu înseamnă că neagă aplicabilitatea unor vechi dispoziții, față de anumite situații.

Mai precis, astfel de dispoziții - ex, Noul Cod Civil - am avut în vedere:

CAPITOLUL II Aplicarea legii civile
Aplicarea în timp a legii civile
Art. 6. -
(1) Legea civilă este aplicabilă cât timp este în vigoare. Aceasta nu are putere retroactivă
(2) Actele și faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârșite sau produse înainte de intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârșirii ori producerii lor
(3) Actele juridice nule, anulabile sau afectate de alte cauze de ineficacitate la data intrării în vigoare a legii noi sunt supuse dispozițiilor legii vechi, neputând fi considerate valabile ori, după caz, eficace potrivit dispozițiilor legii noi

Asta deși, în mod expres, Legea nr. 71/2011 prevede:
Art. 230. - La data intrării în vigoare a Codului civil se abrogă: a) Codicele civil (sau Codul civil din 1864)...

Deci, Vechiul Cod Civil este din 1864 și se poate aplica, chiar abrogat, în conflict temporal cu Noul Cod.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
Depinde ce obiect avea actiunea si la ce se refera acel articol de lege abrogat . Esential este ca daca la data faptului juridic dedus judecatii acel articol de lege era in vigoare. In general este incident principiul de drept "tempus regit actum".
viorell2004, utilizator