Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am cumparat rovinieta astazi si tot astazi am trecut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am cumparat rovinieta astazi si tot astazi am trecut pe langa o camera CNADNR

Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 zile. Am sanse de castig, in instanta, daca imi cumpar o rovinieta astazi si contest procesul verbal pentru cand o sa vina? Va multumesc anticipat.
DMX a scris:

Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 zile. Am sanse de castig, in instanta, daca imi cumpar o rovinieta astazi si contest procesul verbal pentru cand o sa vina? Va multumesc anticipat.

Au trecut mai bine de 6 luni, iar procesul verbal de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinietei, nu a mai ajuns. Mai este valabil (p.v.) dupa mai bine de 6 luni trecute? Am auzit o gramada de variante dar niciuna oficiala. Multumesc! Sarbatori Fericite!

Mentionez ca rovinieta am reinnoit-o la 5 zile dupa cele intamplate.
Salut DMX. Imi pare rau sa dau "revive" unui post mai vechi, dar is curios, acum ca au mai trecut inca vreo 8 luni de atunci - a mai ajuns vreo amenda? Io am patit aceeasi chestie azi, si dupa ce am relaizat ca nu am rovinieta valabila, am intrat in drum spre casa, dupa aprox o ora de cand am trecut pe langa camera foto/video, si am cumparat... sper sa nu imi vina acasa... dar oricum daca vine fac contestatie si ulterior si proces... pot dovedi ca intentia n-a fost de a omite plata... Stima!