avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am cumparat rovinieta astazi si tot astazi am trecut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am cumparat rovinieta astazi si tot astazi am trecut pe langa o camera CNADNR

Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 zile. Am sanse de castig, in instanta, daca imi cumpar o rovinieta astazi si contest procesul verbal pentru cand o sa vina? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ManuTM , utilizator 20:51, 26 August 2013
DMX a scris:

Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 zile. Am sanse de castig, in instanta, daca imi cumpar o rovinieta astazi si contest procesul verbal pentru cand o sa vina? Va multumesc anticipat.


Au trecut mai bine de 6 luni, iar procesul verbal de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinietei, nu a mai ajuns. Mai este valabil (p.v.) dupa mai bine de 6 luni trecute? Am auzit o gramada de variante dar niciuna oficiala. Multumesc! Sarbatori Fericite!

Mentionez ca rovinieta am reinnoit-o la 5 zile dupa cele intamplate.
Salut DMX. Imi pare rau sa dau "revive" unui post mai vechi, dar is curios, acum ca au mai trecut inca vreo 8 luni de atunci - a mai ajuns vreo amenda? Io am patit aceeasi chestie azi, si dupa ce am relaizat ca nu am rovinieta valabila, am intrat in drum spre casa, dupa aprox o ora de cand am trecut pe langa camera foto/video, si am cumparat... sper sa nu imi vina acasa... dar oricum daca vine fac contestatie si ulterior si proces... pot dovedi ca intentia n-a fost de a omite plata... Stima!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate rovinieta gabrielaion gabrielaion Buna ziua. As dori sa aflu cine a stabilit si unde s-a publicat conditiile de intocmire, valoarea si valabilitatea rovinetei. Astazi am avut surpriza sa cumpar ... (vezi toată discuția)
Prins de camera rovinieta CountPorcula1987 CountPorcula1987 Am uitat astazi ca mi-a expirat rovignieta. Am plecat e la Cluj, am trecut prin Valcele (acolo e camera rovignieta), din Turda am intrat pe autostrada, la ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru rovinieta platita in aceeasi zi bunicutul bunicutul Am primit o amenda pt roivinieta in data de 13 09 si eu am cumparat-o mai tarziu in aceeasi zi!!!!!Cum se rezolva cf legii!!!!! :O (vezi toată discuția)