Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune materiale prin rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune materiale prin rca

am patit un accident, mai exact mi-a fost lovita masina in parcare.
vinovatul are polita rca la [EDITAT].
care este procedura de urmat.
cam cat dureaza pana se repara,cu polita rca, mentionez ca trebuie schimbata o usa si indreptata una.
am fost la un servis a spus ca ar costa reparatia fara asteptarea daunelor, adica fara folosirea rca cam 4000ron.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Pasul urmator era sa mergeti la asigurator (impreuna cu vinovatul)pentru a aviza dauna, nu sa faceti investigatii la service.Tot la asigurator sunteti indreptatit sa solicitati raspunsul la intrebarile postate aici.
Plata reparatiei va fi in functie de valoarea reala a masinii calculata(tot la asigurator).
Cel mai bine pentru dumneavoastra este sa incheiati cu soferul vinovat de producerea accidentului un formular de constat amiabil, si sa mergeti impreuna la cel mai apropiat Centru de instrumentare daune al [EDITAT] (gasiti adresa pe site-ul lor) pentru avizarea daunei.
Acte necesare la avizarea daunei:
- polita de asigurare,
- cartea de identitate a dumneavoastra,
- cartea de identitate/certificatul de inmatriculere al autovehiculului avariat,
- permisul de conducere al persoanei care a condus autovehiculul avariat,
- documentele eliberate de autoritati (politie/pompieri/s.a.) sau constatul amiabil, dupa caz,
- alte documente in furnctie de evenimentul produs.

Abia apoi mergeti intr-un service.

Este dreptul dumneavoastra sa beneficiati de asigurarea RCA a vinovatului de producerea accidentului, asa ca nu vad de ce ati plati din buzunarul propriu reparatiile autoturismului.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar