Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Card de asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Card de asigurare de sanatate

2 ani crestere copil intra in cei 5 ani de contributii de sanatate?
Daca in perioada celor 5 ani de referinta ati avut o perioada de concediu de crestere copil ,aceasta se considera perioada in care ati fost asigurata la sanatate fara plata,de aceea trebuie doar sa faceti dovada ca ati fost in ccc.adica aveti justificare asupra statutului de asigurat si va trebui sa dovediti ca ati platit contributia doar pt. perioada ramasa neinclusa in ccc ,din totalul celor 5 ani luati in calcul.
ContSters136493, utilizator
Suntet asigurata pe perioada CCC cu conditia sa nu fi avut alte venituri impozabile.
Interventie moderator

Am rugamintea sa continuati discutiile incepute folosind butonul "raspunde" (albastru, dreapta, jos). In acest mod exista continuitate intre discutia initiala si intrebarile si raspunsurile ulterioare. Multumesc!

Gabriela Pintea

ionnicolita a scris:
pot sa obtin acest card de sanatate daca ultimii 2 ani am avut concediu crestere copil si am fost angajata din anul 2005,iar de 15 zile nu mai lucrez