Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consecintele neprezentarii in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Consecintele neprezentarii in instanta

buna ziua, in cazul neprezentarii la proces a paratului, ce se poate intampla rau pentru acesta?
Nu se apara si risca sa piarda procesul, dar poate nu il intereseaza, depinde ce obiect are.
Risca ca actiunea reclamantului sa fie admisa si sa fie obligat la plata cheltuielilor de judecata .
Intervenţie moderator

Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "răspunde" (albastru, dreapta, jos). În acest mod nu dublați subiectele și există continuitate între discuţia iniţială şi întrebările şi răspunsurile ulterioare. Am postat mai jos mesajele scrise în discuția nouă pe care ați deschis-o astăzi, discuție pe care am şters-o.

Mulţumesc anticipat!

Gabriela Pintea

mzl a scris:
spuneti-mi va rog frumos, in cazul in care nu sunt in tara si nu ma pot prezenta la un proces in care sunt parat, o sa trimita pe cineva sa ma aduca fortat ?

smeagull a răspuns:
Nu. Cel mai rau lucru care se poate intampla este sa pierdeti procesul din cauza ca nu v-ati prezentat si nu ati angajat pe altcineva, un avocet sa va reprezinte.