avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Pot sa ma inscriu la admitere la INM daca acum 7 ani ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Pot sa ma inscriu la admitere la INM daca acum 7 ani am primit o amenda administrativa?

poti sa te inscrii la admitere, la INM, daca ai o amenda administrativa.acum 7 ani, cand aveam 18 ani, am fost prins cu nr. expirate la masina(expirasera de o zi).
Mi-sa dat art. 18 ind.1 CP(fapta nu prezinta grad de pericol social...) si am fost sanctionat cu o amenda administrativa.
Anul trecut am avut nevoie sa imi scot cazierul judiciar, iar cand l-am scos avea mentiunea ,,solicitantul nu este inscris in cazierul judiciar".
La INM am nevoie de alt fel de cazier, au altfel de verificari?
eu am inteles ca nu ar fi nici un inconvenient, nu stiu acum ce sa zic.
Ultima modificare: Luni, 4 Iunie 2012
jamesbond12, utilizator
Cel mai recent răspuns: PIRELI , utilizator 20:53, 31 Ianuarie 2015
Daca esti aspirant la un loc INM sti ca nu avea cum sa ''apara'' in cazier aceasta fapta, este o fapta care nu constituie infractiune. Problema se pune in cazul in care ai savarsit o infractiune de natura sa aduca atingere integritatii morale ale unui viitor magistrat.
Nu cred ca sunt probleme.
Si, da, se cere si cazier judiciar, fiscal, indeplinirea conditiei bunei reputatii ...
Vezi conditii: [ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 4 Iunie 2012
Vasile Mihaela, Consilier juridic
conform dispozitiei nr 18 a igpr amenzile administrative se sterg dupa 10 ani de la data primirii ei din fisa operativa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O persoana condamnat cu suspendare poate sa mai sustina concursul de admitere la inm? marshall23 marshall23 buna ziua,imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta in alta parte dar trebuie sa intreb...am un prieten,e student la drept in anul 2 si a fost implicat ... (vezi toată discuția)
Buna reputatie - admitere Mihai 465 Mihai 465 Discutam cu un cunoscut, in prezent consilier juridic, despre admitere si imi pune urmatoarea intrebare: poate deveni magistrat (concursul de 5 ani) daca cu ... (vezi toată discuția)
Amenda administrativa.. sux322 sux322 Buna ziua! Am 18 ani si acum 2 ani am savarsit infractiunea de furt calificat fiind sanctionat cu o amenda administrativa dupa un an. As dori sa aflu daca ... (vezi toată discuția)