Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Pot sa ma inscriu la admitere la INM daca acum 7 ani ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Pot sa ma inscriu la admitere la INM daca acum 7 ani am primit o amenda administrativa?

poti sa te inscrii la admitere, la INM, daca ai o amenda administrativa.acum 7 ani, cand aveam 18 ani, am fost prins cu nr. expirate la masina(expirasera de o zi).
Mi-sa dat art. 18 ind.1 CP(fapta nu prezinta grad de pericol social...) si am fost sanctionat cu o amenda administrativa.
Anul trecut am avut nevoie sa imi scot cazierul judiciar, iar cand l-am scos avea mentiunea ,,solicitantul nu este inscris in cazierul judiciar".
La INM am nevoie de alt fel de cazier, au altfel de verificari?
eu am inteles ca nu ar fi nici un inconvenient, nu stiu acum ce sa zic.
jamesbond12, utilizator
Daca esti aspirant la un loc INM sti ca nu avea cum sa ''apara'' in cazier aceasta fapta, este o fapta care nu constituie infractiune. Problema se pune in cazul in care ai savarsit o infractiune de natura sa aduca atingere integritatii morale ale unui viitor magistrat.
Nu cred ca sunt probleme.
Si, da, se cere si cazier judiciar, fiscal, indeplinirea conditiei bunei reputatii ...
Vezi conditii: [ link extern ]
Vasile Mihaela, Consilier juridic
conform dispozitiei nr 18 a igpr amenzile administrative se sterg dupa 10 ani de la data primirii ei din fisa operativa