Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... O persoana condamnat cu suspendare poate sa mai ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

O persoana condamnat cu suspendare poate sa mai sustina concursul de admitere la INM?

buna ziua,imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta in alta parte dar trebuie sa intreb...am un prieten,e student la drept in anul 2 si a fost implicat intr-un proces penal timp de 2 ani(a condus baut).ieri s-a luat decizia definitiva:inchisoare cu suspendare 6 luni+anulare permis.poate sa mai dea la INM dupa decizia asta?el zicea ceva de reabilitare dar eu stiu ca daca ai antecedente penale nu poti intra...astept raspuns,multumesc anticipat
cam slabe sanse..stii ce-i frumos? poate sa invete sa-i iasa sufletul, sa treaca toate cele 3 probe si sa se trezeasca la sfarsit ca nu indeplineste conditia de buna reputatie - ca pe aia o verifica ultima...stiu persoane care isi faceau griji pt buna reputatie pe motiv ca aveau o amenda de circulatie...cu o condamnare...mai greu
pai el spera sa scape doar cu amenda administrativa dar n-a fost asa...si ar vrea sa stie cam ce sanse are sa dea acolo,altfel sa se apuce de alta facultate...
mariana_en a scris:

cam slabe sanse..stii ce-i frumos? poate sa invete sa-i iasa sufletul, sa treaca toate cele 3 probe si sa se trezeasca la sfarsit ca nu indeplineste conditia de buna reputatie - ca pe aia o verifica ultima...stiu persoane care isi faceau griji pt buna reputatie pe motiv ca aveau o amenda de circulatie...cu o condamnare...mai greu

Buna , asta era inainte, incercati sa va informati , dezinformati lumea , de anul acesta sa adoptat un alt regulament , se ia in considerare doar faptele savarsite in urma cu 3 ani dinaintea concursului , deci , dupa ce e reablitat de drept poate sa devina un veritabil magistrat , iar acea infractiune in nici un caz nu ar putea avea ca si consecinta respingerea la buna reputatie ,e o gainarie, la buna reputatie ar trebui sa isi faca griji cei condamnati pt infractiuni gen , talharie , omor , trafic de persoane , droguri , etc , in nici un caz persoane care au comis gainarii dintrastea.........desii nu e chiar o mandrie pt acea persoana , suntem oameni si mai gresim uneori , e omeneste , intradevar , pana anul acesta era o problema cu pers care au savarsit orice infractiune , dar care se putea intatura prin instanta , pt ca reabilitarea intatura orice decaderi si incapacitati , dar de anul acesta , nu mai e nevoie de decizii in instanta , etc , se aprecieaza gravitatea infractiunii savarsite , si altele , iar o asemenea infractiune , nu ar putea avea in nici un caz respingerea la proba bunei reputatii sa fim seriosi , deci................SPOR LA INVATAT SI BAFTA ;)

Deci , daca e ambitios , ii place sa citeasca , spune i sa dea la Drept , sa citeasca pe parcursul facultatii , si profesia de judecator sau procuror ii e asigurata , aceasta fapta nu afecteaza in nici o masura conditia bunei reputatii , cu conditia ca , cu 3 ani inainte de examen , sa nu ia nici amenzi , si sa nu mai savarseasca infractiuni ,etc , mai exact sa stea cuminte si cu mana pe carte
Gabriela Pintea, Consilier juridic
mersi pt raspuns,el este deja la Drept,acum ar trebui sa treaca in anu' 2.Deci daca nu mai face nimic in astia 3 ani pe care ii mai are pana sa termine poate sa dea la INM?
EVIDENT , INM , NOTARIAT , AVOCATURA , ORICE .