Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cat timp se pastreaza documentele contabile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cat timp se pastreaza documentele contabile?

Buna ziua
Cati ani se pastreaza documentele contabile?
Ordinul MEF nr. 3512/2008 – reglementează dpdv juridic problematica clasării şi păstrării documentelor contabile
- 50 ani (ştate de plată)
- 10 ani (registre şi documente justificative şi contabile)
- 5 ani
vezi si:
www.avocatnet.ro/content/art...
cyan, moderator
Toate registrele contabile si documentele justificative se pastreaza 10 ani cu exceptia statelor de salarii care se pastreaza 50 de ani:
Legea 82/1991 republicata ( a contabilitatii) , art 25:
Art. 25
(1)Registrele de contabilitate obligatorii şi documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitatea financiară se păstrează în arhiva persoanelor prevăzute la art. 1 timp de 10 ani, cu începere de la data încheierii exerciţiului financiar în cursul căruia au fost întocmite, cu excepţia statelor de salarii, care se păstrează timp de 50 de ani.
(2)Prin excepţie de la prevederile alin. (1) se pot stabili, în mod justificat, prin ordin al ministrului economiei şi finanţelor, registrele de contabilitate şi documentele justificative care se păstrează timp de 5 ani".
Conform pct.51-54 din NM de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile ,anexa la OMEF nr.3512/2008,termenele de pastrare sunt:
- statele de salarii - 50 ani;registrele si documentele justificative si contabile - 10 ani;
- facturile aferente bunurilor de capital(bunuri imobile)conform termenului prevazut la art.149 alin.(6) din Codul fiscal;
- documentele prevazute in anexa nr.4 la NM - pe o perioada de numai 5 ani;
- documentele financiar-contabile care atesta provenienta unor bunuri cu durata de viata mai mare de 10 ani se pastreaza,de regula,pe o perioada de timp mai mare,respectiv pe perioada de utilizare a bunurilor.