Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozite si taxe locale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozite si taxe locale

Suntem 3 mostenitori ai unei persoane care a fost scutita de impozit pe apartament ca veteran de razboi. Cum putem sa platim impozitul pe acel apartament inainte ca sa devenim proprietari prin succesiune? nu exista un termen de declarare a decesului persoanei care a beneficiat de scutire? Concret, persoana a decedat in 30 octombrie 2011, iar termenul in care se poate face succesiunea pentru toata masa succesorala este cred, de 1 an. acelasi lucru banuiesc ca se intampla si cu proprietatile agricole
Mostenitorii preiau activul si pasivul, adica inclusiv datoriile, de la data deschiderii succesiunii care este data decesului.
avvalentina, utilizator
La data decesului trebuia sa declaram obligatia de plata a impozitului pe apartament? Cu acea declaratie cu care se deschide obligatia in orice mod de dobandire a imobilului? La administratia fiscala nu ni s-a dat un raspuns concret
Daca in evidenta fiscala,nu este inregistrat decesul proprietarului,pe cale de consecinta imobilul se bucura de acelasi regim, si beneficiaza de facilitatea scutirii de la impozit
In momentul in care se va depune certificatul de deces care probeaza data la care a decedat beneficiarul facilitatii fiscale de scutire a impozitului ,de la acea data revine obligatia mostenitoroilor a achita obligatiile aferente imobilului mostenit