avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale URGENT DESPRE CESIUNE PARTI SOCIALE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

URGENT DESPRE CESIUNE PARTI SOCIALE

Vreau sa cumpar toate partile sociale a unei societati comerciale care are capitalul social 200 lei. Dar in realitate eu cumpar aceste parti sociale cu o valoare mult mult mai mare. Eu daca inchei contract de cesiune parti sociale trebuia sa trec valoarea partilor sociale ale societatii care nu reflecta defapt cati bani o sa-i dau eu administratorului . Pentru a putea fi acoperit si pentru a se trece in act toti banii care ii dau acestuia pentru ca este vorba de mii de euro, care ar fi procedura ce trebuie urmata in vederea cesiunii tuturor partilor sociale la valoarea reala pe care eu o platesc.
As dori un raspuns cat mai urgent. MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: adema1980 , utilizator 15:05, 10 Ianuarie 2015
corneliamagda a scris:

Obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului revine, conform prevederilor art. 67, alin. (3), lit. b) dobanditorului de venit adica cedentului. Calculul si retinerea impozitului se efectueaza la momentul incheierii tranzactiei, pe baza prevederilor din contractul incheiat intre parti.
Calculul, reţinerea şi virarea impozitului se efectuează de persoana juridică la care persoana fizică asociată a deţinut părţile sociale.


Nu este adevarat.
Obligatia calcularii, retinerii si irarii impozitului revinde dobinditorului de parti sociale (nu de venit), adica cumparatorului. Aceasta este o tranzactie intre 2 persoane fizice, persoana juridica a caror parti sociale se tranzactioneaza nu face nimic, deoarece in soc comerciala nu se incaseaza nimic.

Pt andr_georgi:
nu platiti nimic in plus, dvoastra nu faceti decit sa calculati, retine si vira suma impozitului catre bug de stat. Negociati cu cedentul un pret, lui ii platiti 84%, iar restul de 16% il platiti catre bugetul de stat.
Gandindu-ma si la un alt mod de dobandire a partilor sociale, am enuntat gresit raspunsul.
Dar, obligatia de a plati impozit este a dobanditorului de venit, doar ca cel care il calculeaza, retine si vireaza catre BS este dobanditorului de parti sociale. Este un impozit cu retinere la sursa, final.
Iar 16% se calculeaza asupra castigului, nu la toata suma platita.
Acesta se stabileste ca diferenta pozitiva intre pretul de vanzare si valoarea nominala
corneliamagda a scris:

Gandindu-ma si la un alt mod de dobandire a partilor sociale, am enuntat gresit raspunsul.
Dar, obligatia de a plati impozit este a dobanditorului de venit, doar ca cel care il calculeaza, retine si vireaza catre BS este dobanditorului de parti sociale. Este un impozit cu retinere la sursa, final.
Iar 16% se calculeaza asupra castigului, nu la toata suma platita.
Acesta se stabileste ca diferenta pozitiva intre pretul de vanzare si valoarea nominala


Din nou, gresit. Persoanele fizice nu fac retineri la sursa unor alte persoane fizice. E o tranzactie intre doua persoane fizice. Dobanditorul venitului e acela care are obligatia sa plateasca impozitul Retinerea la sursa o face notarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare capital social + cesiune Loredana_84 Loredana_84 In cadrul unei societati comerciale s-a facut o majorare de capital social de la 500 lei la 85 000 lei din alte rezerve. Cesiunea de parti s-a facut in cadrul ... (vezi toată discuția)
Impozit venit 16% persona fizica-cesiune parti sociale johnnyto1979 johnnyto1979 Buna ziua Trebuie sa primesc in urma unei vanzari (a unei societati) o suma de bani intr-un cont persoana fizica. Firma care trebuie sa imi vireze bani in ... (vezi toată discuția)
Cesiune atiuni catre o persoana juridica mony mony O societate romana pe actiuni cesioneaza toate actiunile sale catre o firma germana, pretul fiind stabilit in Euro. Intrebare: 1. Impozitul de 16% pe care ... (vezi toată discuția)