avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare ap
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare ap

parintii mei au cumparat impreuna un ap,mama a murit de 10 ani,acum tata doreste de comun acord cu noi( copii lui)sa vanda ap,trebuie facuta taxa de succesiune,care sunt demersurile?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 15:36, 6 Iunie 2012
Primul pas este ca dvs., copiii, împreuna cu tatal , să vă prezentaţi la un notariat , din localitatea unde unde a avut domiciliul defuncta dvs. mamă, pentru a dezbate succesiunea şi a obţine certificatele de moştenitori , pentru bunurile succesorale care aparţineau defunctei.
Actele necesare sunt :
-Cerere ( pe care o veţi completas la notariat);
-Actele de stare civila: certificatul de deces al autorului, certificatul de nastere al succesorilor( certificat de naştere şi căsătorie a descendenţilor );
- Certificatul de casatorie( pentru soţul supravieţuitor);
- Acte proprietate bunuri imobile : contract vânzare-cumparare/construire,etc.
-Martor(i), in completarea probelor privind existenta mostenitorilor si a bunurilor succesorale.
Veti merge la un birou notarial - din localitatatea/ judetul unde mama dvs a avut ultimul domiciliu- pentru a obtine certificatul de mostenitor .
Actele necesare :

- declaratia de acceptare/ sau nu a succesiunii -o veti completa la notariat
- cerere pentru deschiderea succesiunii -o veti completa la notariat
- acte proprietate a bunurilor ce reprezinta masa succesorala
- certificatul de deces al mamei
- certificatul de atestare fiscala obtinut de la primarie-impozite
- actele de stare civila care atesta relatia de rudenie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebari succesiune noiklosa noiklosa Am o ruda care a decedat (matusa), eu fiind unicul mostenitor. 1. Succesiunea prin notar (nu in instanta) se dezbate obligatoriu in orasul unde isi avea ... (vezi toată discuția)
Acte pentru deschidere succesiune cosmin201333 cosmin201333 Am aflat in urma cu 2 zile de moartea surorii bunicii mele, care a survenit in decembrie 2013. In conditiile in care parintii si bunicii mei sunt decedati si ... (vezi toată discuția)
Certificat de calitate succesorala silviu1958 silviu1958 Cum se obtine \"Certificatul de calitate succesorala\"; ce acte sunt necesare ? (vezi toată discuția)