Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare ap
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare ap

parintii mei au cumparat impreuna un ap,mama a murit de 10 ani,acum tata doreste de comun acord cu noi( copii lui)sa vanda ap,trebuie facuta taxa de succesiune,care sunt demersurile?
Primul pas este ca dvs., copiii, împreuna cu tatal , să vă prezentaţi la un notariat , din localitatea unde unde a avut domiciliul defuncta dvs. mamă, pentru a dezbate succesiunea şi a obţine certificatele de moştenitori , pentru bunurile succesorale care aparţineau defunctei.
Actele necesare sunt :
-Cerere ( pe care o veţi completas la notariat);
-Actele de stare civila: certificatul de deces al autorului, certificatul de nastere al succesorilor( certificat de naştere şi căsătorie a descendenţilor );
- Certificatul de casatorie( pentru soţul supravieţuitor);
- Acte proprietate bunuri imobile : contract vânzare-cumparare/construire,etc.
-Martor(i), in completarea probelor privind existenta mostenitorilor si a bunurilor succesorale.
Veti merge la un birou notarial - din localitatatea/ judetul unde mama dvs a avut ultimul domiciliu- pentru a obtine certificatul de mostenitor .
Actele necesare :

- declaratia de acceptare/ sau nu a succesiunii -o veti completa la notariat
- cerere pentru deschiderea succesiunii -o veti completa la notariat
- acte proprietate a bunurilor ce reprezinta masa succesorala
- certificatul de deces al mamei
- certificatul de atestare fiscala obtinut de la primarie-impozite
- actele de stare civila care atesta relatia de rudenie