Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte pentru deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte pentru deschidere succesiune

Am aflat in urma cu 2 zile de moartea surorii bunicii mele, care a survenit in decembrie 2013. In conditiile in care parintii si bunicii mei sunt decedati si sora bunicii nu era casatorita, ce acte sunt necesare pentru deschiderea succesiunii?
Nu am nici macar un certificat de deces, cu atat mai mult acte de identitate ale ei.
(inteleg din codul civil ca trebuie sa deschid succesiunea la notarul de la ultimul ei domiciliu - in Turnu Severin, eu locuind in Bucuresti - poate notarul de acolo sa verifice direct daca exista certificat de deces, si cine il are?)
De asemenea, cum se probeaza legatura de rudenie? Eu am alt nume de familie fata de mama, care are alt nume de familie fata de bunica, care la randul ei are alt nume de familie decat cel cu care s-a nascut si il avea sora ei.
Va multumesc.
Pentru deschiderea unei succesiuni trebuie sa completati o cerere in care vor fi mentionate urmatoarele : datele de stare civila ale defunctului, numele, prenumele si domiciliul mostenitorilor prezumtivi, bunurile defunctului, cu mentionarea valorii acestora, precum si a pasivului succesoral. Cererea va fi insotita de certificatul de deces care face dovada decesului si a ultimului domiciliu.
Documente necesare pentru deschiderea succesiunii :
1) Certificatul de Deces;
2) Actele de stare civila (certificate de nastere & certificat de casatorie) - prin care se face dovada calitatii de mostenitor;
3) Testament (Legat universal sau particular) - daca este cazul;
4) Titlurile de proprietate ale defunctului (contracte de vanzare cumparare, donatie, certificate de mostenitor, etc.) - reprezinta actele de baza ale masei succesorale;
5) Certificat de deschidere a succesiunii (eliberat de Camera Notarilor Publici);
6) Certificat de atestare fiscala (eliberat de Directia Taxe si Impozite din sectorul in care a fost inregistrat decesul). (ATENTIE ! Are valabilitate 48 de ore.)
Si eu am alt nume de familie fata de mama. Dar am un certificat de casatorie, unul de nastere...

Din certificat in certificat (si eventuale hotarari de divort) ar trebui sa ajungeti intr-un capat.
Legatura de rudenie se dovedeste cu sirul actelor de stare civila (nu cu identitatea de nume)

Certificatul de deces il obtineti dvs. (duplicat) de la starea civila.
Cine a inmormantat-o? Are si certificatul.
romascanu, moderator
Mihail_POPA a scris:

Pentru deschiderea unei succesiuni trebuie sa completati o cerere in care vor fi mentionate urmatoarele : datele de stare civila ale defunctului, numele, prenumele si domiciliul mostenitorilor prezumtivi, bunurile defunctului, cu mentionarea valorii acestora, precum si a pasivului succesoral. Cererea va fi insotita de certificatul de deces care face dovada decesului si a ultimului domiciliu.
Documente necesare pentru deschiderea succesiunii :
1) Certificatul de Deces;
2) Actele de stare civila (certificate de nastere & certificat de casatorie) - prin care se face dovada calitatii de mostenitor;
3) Testament (Legat universal sau particular) - daca este cazul;
4) Titlurile de proprietate ale defunctului (contracte de vanzare cumparare, donatie, certificate de mostenitor, etc.) - reprezinta actele de baza ale masei succesorale;
5) Certificat de deschidere a succesiunii (eliberat de Camera Notarilor Publici);
6) Certificat de atestare fiscala (eliberat de Directia Taxe si Impozite din sectorul in care a fost inregistrat decesul). (ATENTIE ! Are valabilitate 48 de ore.)

Buna seara. Legat de enumerarea de mai sus (punctele 1 si 2), care acte trebuie prezentate in original si pt care acte este de ajuns doar copie legalizata?

Multumesc