Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Auto donat catre un ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Auto donat catre un ONG

Daca un ONG primeste ca donatie din partea unui cetatean strain (olandez) un autoturism care este procedura de inmatriculare ? Va mai plati taxe de inmatriculare sau alte taxe ?
Se schimba datele problemei daca este o masina de epoca ? sau este mai usor de inscris in Romania daca este de epoca ? (intrebarea este pentru a sti ce fel de masina sa caut)

Multumesc
dennisnic, utilizator
Va spun din amintiri, fiindca nu m-am lovit de situatiile astea pana acum.
1. la inmatricularea unui auto de epoca nu se plateste taxa de poluare
2. puteti inmatricula pe ONG doar daca masina a fost donata tot de un ONG. Donatiile facute de persoane fizice straine sunt suspectabile de eludare a taxelor.
chiar daca cetateanul este de buna credinta ... cine suspecteaza de eludarea taxelor ? autoritatile straine sau autoritatile romane ? Oare nu poate fi probata buna intentie a celor doi?
Legea nr.9/2012, art. 8. - (1) Taxa nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:
a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica;
....

Asadar, donatia facuta de catre o p.f. nu este exceptata de plata taxei prevazuta de Legea nr.9/2012.
Cornel Vasile, Consilier juridic