avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune frati

tata decedat, mama recasatorita
sunt singurul copil din prima casatorie, mama avand in cea de-a 2-a casatorie inca 5 copii
la succesiunea din acea vreme (1982) cei 5 frati rezultati din a 2-a casatorie m-au exclus tacit, neavand niciun drept de mostenire din partea mamei
astazi, 2012, mai pot revendica vreun drept asupra mostenirii ce mi se cuvine dupa mama ?
cu multumiri anticipate

Cel mai recent răspuns: ardeleanion , utilizator 00:20, 8 Iunie 2012
Nu, daca nu ati acceptat mostenirea in termenul legal de 6 luni
multe multumiri domnul avocat pentru bunavointa de a-mi raspunde
Succesiunea trebuia sa fi fost acceptata de dumneavoastra, in termen de 6 luni de la deschiderea acesteia prin moarte.

In caz ca s-a scurs acest termen si n-ati accepat mostenirea , expres, printr-o declaratie data in fata notarului public sau tacit, implicit, prin acte prin care ati lasat sa se intrevada vointa de a succede, sunteti considerat strain de succesiune prin neacceptare.

multe multumiri doamna avocat pentru bunavointa de a-mi raspunde

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire F1987 F1987 Care este termenul prevazut de lege in care pot sa-mi revendic un imobil ca mostenire ? (vezi toată discuția)
Buna ziua, noi suntem 5 frati, am fost parasiti de parinti la ... ADDT ADDT Buna ziua, noi suntem 5 frati, am fost parasiti de parinti la bunici paternali. De tata nu am auzit si nu am vorbit cu el 17 ani, bunicii au murit iar acum sa ... (vezi toată discuția)
Titular credit decedat, lipsa asigurare de viata. am nevoie de ajutorul dvs silviump3 silviump3 Buna ziua. Apelez la bunavointa Dvs, pentru a ma lamuri, in urmatoarea speta: un foarte bun prieten a decedat lasand in urma lui o sotie si un minor. ... (vezi toată discuția)