avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune frati

tata decedat, mama recasatorita
sunt singurul copil din prima casatorie, mama avand in cea de-a 2-a casatorie inca 5 copii
la succesiunea din acea vreme (1982) cei 5 frati rezultati din a 2-a casatorie m-au exclus tacit, neavand niciun drept de mostenire din partea mamei
astazi, 2012, mai pot revendica vreun drept asupra mostenirii ce mi se cuvine dupa mama ?
cu multumiri anticipate


Cel mai recent răspuns: ardeleanion , utilizator 00:20, 8 Iunie 2012
Nu, daca nu ati acceptat mostenirea in termenul legal de 6 luni
multe multumiri domnul avocat pentru bunavointa de a-mi raspunde
Succesiunea trebuia sa fi fost acceptata de dumneavoastra, in termen de 6 luni de la deschiderea acesteia prin moarte.

In caz ca s-a scurs acest termen si n-ati accepat mostenirea , expres, printr-o declaratie data in fata notarului public sau tacit, implicit, prin acte prin care ati lasat sa se intrevada vointa de a succede, sunteti considerat strain de succesiune prin neacceptare.



multe multumiri doamna avocat pentru bunavointa de a-mi raspunde

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acceptare succesiune Barzote Barzote Buna ziua, Pot deschide singur acceptarea succesiunii la notar fara ca ceilalti mostenitori sa fie prezenti ? Fac acest lucru deoarece ceilalti nu sunt ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire F1987 F1987 Care este termenul prevazut de lege in care pot sa-mi revendic un imobil ca mostenire ? (vezi toată discuția)
Buna ziua, noi suntem 5 frati, am fost parasiti de parinti la ... ADDT ADDT Buna ziua, noi suntem 5 frati, am fost parasiti de parinti la bunici paternali. De tata nu am auzit si nu am vorbit cu el 17 ani, bunicii au murit iar acum sa ... (vezi toată discuția)