Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune frati

tata decedat, mama recasatorita
sunt singurul copil din prima casatorie, mama avand in cea de-a 2-a casatorie inca 5 copii
la succesiunea din acea vreme (1982) cei 5 frati rezultati din a 2-a casatorie m-au exclus tacit, neavand niciun drept de mostenire din partea mamei
astazi, 2012, mai pot revendica vreun drept asupra mostenirii ce mi se cuvine dupa mama ?
cu multumiri anticipate

Nu, daca nu ati acceptat mostenirea in termenul legal de 6 luni
multe multumiri domnul avocat pentru bunavointa de a-mi raspunde
Succesiunea trebuia sa fi fost acceptata de dumneavoastra, in termen de 6 luni de la deschiderea acesteia prin moarte.

In caz ca s-a scurs acest termen si n-ati accepat mostenirea , expres, printr-o declaratie data in fata notarului public sau tacit, implicit, prin acte prin care ati lasat sa se intrevada vointa de a succede, sunteti considerat strain de succesiune prin neacceptare.

multe multumiri doamna avocat pentru bunavointa de a-mi raspunde