avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspundere subcontractant!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspundere subcontractant!

Va deranjez cu o intrebare de care nu sunt sigur care e varianta corecta!Se presupune ca o o anumita lucrare de constructie e realizata de o firma in subantepriza ,cu contract de executie , cu firma la care sunt eu angajat!Prin fisa postului reiese ca eu am raspundere pt tot santierul...raspund si de lucrarea firmei in subantepriza?sau numai de lucrarea pe care o executa angajatii din firma la care sunt eu angajat?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 12:30, 3 Ianuarie 2009
razvandicu a scris:

Va deranjez cu o intrebare de care nu sunt sigur care e varianta corecta!Se presupune ca o o anumita lucrare de constructie e realizata de o firma in subantepriza ,cu contract de executie , cu firma la care sunt eu angajat!Prin fisa postului reiese ca eu am raspundere pt tot santierul...raspund si de lucrarea firmei in subantepriza?sau numai de lucrarea pe care o executa angajatii din firma la care sunt eu angajat?

Dvs. ati raspuns la intrebare. "eu am raspundere pt tot santierul". In traducere, daca unele lucrari nu pot fi executate de firma dvs. deoarece nu aveti necesarul de personal, sau nu aveti experienta sau timp, etc. si lucrarea respectiva- anumita parte - este subcontractata altei firme, in virtutea faptului ca dvs. raspundeti de santier, trebuie sa urmariti si lucrarile executate de acestia, de fapt toata lucrarea in ansamblul ei.
Daca ati fi fost doar sef de formatie, raspundeati doar de lucrarile executate de muncitorii firmei dvs.
Colateral, firma subcontractata poarta raspunderea pentru lucrarea executata, dar dvs. daca observati ca ei nu respecta proiectul de executie, trebuie sa sesizati neconformitatile, la RCCTC, RTE, Diriginte, etc.
Ultima modificare: Duminică, 28 Decembrie 2008
Doina Elena, Consultant resurse umane
Cred ca se uita un aspect, si anume răspunderea patrimonială în dreptul muncii are ca temei contractul individual de muncă şi se întemeiază pe normele şi principiile răspunderii civile contractuale.
Prin urmare, dvs raspundeti numai de lucrarile executate de catre salariatii societatii unde sunteti angajati ... pentru lucrarile executate de catre salariatii firmei din antrepriza nu raspundeti dvs.

depinde si de cum s-a mers la licitatie singur sau cu subcontractant. Daca au fost amundoi raspund amundoi, daca a fost singur, raspunde de tot, si de lucrarea subcontractata.
Ultima modificare: Vineri, 2 Ianuarie 2009
Doina Elena, Consultant resurse umane
Nu are cum sa raspunda de lucrarile executate de terte persoane care nu sunt angajate la societatea respectiva.
banuiesc ca d-l Namiru afirma ca raspund de toate lucrariule de santier,inclusiv si a firmei contractante deoarece in fisa postului se precizeaza"raspunde de toate lucrarile de pe santier"...dar cum ziceti si d-voastra domnule Elis cf art 270 codu muncii ar trebui sa raspund numai de lucrarile executate de angajatii firmei angajatoare!

Alte discuții în legătură

Conventie ssm dorintabirta dorintabirta Bună ziua, În situația în care compania contractează o firmă pentru executia unor lucrări și s-a semnat convenție SSM cu această firmă, iar firma ... (vezi toată discuția)
Contractul subantepriza se poate subontracta alta firma sa execute lucrarea? dranmdp dranmdp Buna seara,suntem in discutii cu o firma LTD pentru prestarii servicii constructii,adica noi subantepriza,intrebarea este daca noi care suntem a 2 mana sa ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati! boby30 boby30 Am si eu o anume problema...am lucrat ca maistru pe santier la o anume firma din orasul meu dupa care mi am dat demisia...acum patronul ma acuza ca am gresit ... (vezi toată discuția)