Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conditii intabulare constructie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conditii intabulare constructie?

As dori sa stiu daca pentru intabularea unei case nou construite este nevoie ca aceasta sa aiba geamuri,usi si fatada terminata? Sunt aceastea conditii obligatorii? Pt ca eu nu am gasit nicaieri aceste conditii, dar asa mi-a spus cineva, si as vrea sa ma lamuriti pt ca nu sunt de specialitate(notar, avocat..)
Va multumesc!
Pentru întabularea unei construcţii noi este nevoie, printre altele, de certificatul privind atestarea edificării construcţiei, act care se eliberează doar după recepţia la terminarea lucrărilor şi are ca scop atestarea conformităţii construcţiei cu autorizaţia în temeiul căreia a fost ridicată.

Dacă acea construcţie nu este finalizată, nu se poate atesta respectarea autorizaţiei, autorizaţia la baza căreia stă un proiect (fostul PAC, care are denumirea schimbată după modificarea legii 50), deci nu se poate elibera certificatul în lipsa căruia întabularea nu poate fi făcută.

Liviu S.Bordaş
Intabularea se face in baza procesului verbal de finalizare a lucrarilor. Atat timp ce aceea constructie nu este finalizata, lipsindu-i usile , ferestrele, etc, nu poate sa fie intabulata.
Rodica Ciobanu, Avocat
Intabularea se face in baza autorizatiei de construire si a Procesului verbal de receptie incheiat la terminarea lucrarilor semnate de dirigintele de santier, proiectant, reprezentant al Primariei, beneficiar. Fara receptia lucrarilor, constructia nu se condidera finalizata si nu poate avea loc intabularea acesteia. ;)