Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Executare silita asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Executare silita asociatie de proprietari

Buna ziua,
Am castigat un proces deschis de mine in sept.2009 cu asociatia de proprietari, pentru recuperarea unor sume care mi s-au incasat ilegal. Prima sentinta, favorabila mie, a fost fara cheltuieli de judecata, pentru ca nu am avut avocat (m-am reprezentat singura). Problemele au aparut cand presedintele si administratorul nu au vrut sa accepte sentinta si au facut recurs la Judecatorie, dupa care au facut recurs la Tribunal, dupa care la Curtea de Apel. Toate sentintele erau in favoarea mea, dar ei nu vroiau sa accepte faptul ca au gresit. Cand au inceput recursurile, mi-am luat avocat, pentru ca deja problema ma depasea. Dupa ce s-au epuizat toate caile de atac, tot nu au vrut sa plateasca (la ora aceea, cheltuielile de judecata erau de 4.000 lei). Am luat legatura cu un executor, care a vrut sa execute sumele din contul asociatiei (cu cheltuielile de executare silita aferente), dar administratorul a apucat sa scoata toti banii (fond rulment plus fond reparatii cam 15.000 lei sunt tinuti in casa). Atunci, executorul a ales varianta popririi, (binenteles, pe alti bani).
Ieri, fiecare locatar a primit cate o somatie, ca in termen de 15 zile sa se prezinte la executor, sa-si achite cheltuielile, pana la concurenta sumei totale care mi se cuvine (din care cheltuieli de judecata 5600 lei).
Scandal mare in bloc! Unii nici nu stiau ca asociatia este in proces. Nimeni nu si-a dat acordul pentru efectuarea apelurilor, care au generat cheltuieli de judecata.
Problema este ca nimeni nu mai vrea sa plateasca nici un ban!
Daca executorul nu va strange banii asa, ce alta cale mai este?
Oricum, oamenii nu au nici o vina.
Nu se putea pune poprire doar pe administrator si presedinte, care au generat de fapt aceste cheltuieli, fara acordul locatarilor?
Instanta de judecata a dispus hotarare in limitele cererii formulate de dvs
Daca dvs ati promovat actiune strict impotriva asociatiei de proprietari,pe cale de cosecinta si instanta de judecata a dispus obligarea la plata in sarcina asociatiei de proprietari
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari,astfel incat acestuia ii pot fi imputate sume ,numai in situatia in care instanta de judecata este investita cu cerere de judecare a unei cauze ce are ca obiect persoana si activitatea administratorului de imobil
Deoarece reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia,
acesta,conditionat de anumite elemente ,poate raspunde in fata legii pentru actele/actiunile sale si eventual poate fi obligat la plata cheltuielilor dispuse de instanta de judecata
In situatia expusa exista posibilitatea sa beneficiati de o hotarare judecatoreasca favorabila dvs,dar care sa fie greu de executat,deoarece,in speta mentionata nu exista acordul individual al proprietarilor pentru demararea actiunii de catre asociatie si ulterior de atacare succesiva a hotararilor pronuntate de catre judecatorie si tribunal
Revin cu intrebarea:
de ce executorul a emis somatiile pe numele fiecarui locatar? Asa prevede legea? Toti trebuie sa raspunda solidar?
Am cerut unui vecin sa-mi arate ce a primit. I se solicita (in baza a numeroase hot[rari, decizii, legi.... etc) sa mearga, in termen de maxim 15 zile, la executorul XXXXX,pentru a plati contravaloarea cheltuielilor de judecata pana la concurenta sumei de 5600 lei, fara a se specifica cat are fiecare de platit. Toti sunt debusolati....