avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune-mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune-mostenire

Am o matusa ramasa vaduva dupa decesul unchiului de acum un an.Nu au avut copii.
Unchiul a mai avut 8 frati in localitati diferite, din care traieste numai unul si care este imobilizat la pat si inconstient de aproape 2 ani.Matusa vrea sa deschida succesiunea.
Este foarte putin probabil ca toti acesti mostenitori sa se inteleaga la imparteala.
Cum pot afla daca vreo unul din mostenitori a acceptat mostenirea?
Exista o procedura prealabila obligatorie pentru demararea succesiunii?
Care este modalitatea cea mai simpla si avantajoasa in acest caz de a face succesiunea?
Cum pot obtine adresele si copiile dupa buletine,certificate de nastere si de casatorie ale fratilor unchiului si nepotilor lui pentru succesiune?
Presupun ca in cazul deschiderii succesiunii notariale , notarul trebuie sa transmita cereri catre evidenta populatiei din acele localitati pentru a obtine adresele la care sa fie citati si celalti mostenitori.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Cel mai recent răspuns: ghergut , utilizator 13:43, 12 Iunie 2012
Am gasit ca titlul de proprietate este numai pe numele unchiului desi matusa are doua hectare de extravilan primite ca zestre de la tatal sau. Cutuma a fost sa se treaca pe cap de familie. Nu este nimic(casa, curte, teren extravilan) intabulat la cartea funciara.Cum se decide masa succesorala?
pe terenul respectiv nu exista nicio constructie sau , exista numai ca nu sunt inscrise in cf?
In curte exista construita casa +anexe. Extravilanul este arabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune colaterali privilegiati Succesiune Succesiune Buna ziua Matusa sotului meu a decedat in 2008, avand ca mostenitori sotul supravietuitor, 2 surori si 4 nepoti(printre care su sotul meu) de la un ... (vezi toată discuția)
Succesiune mac6 mac6 Sunt instiintat dupa aproape sapte ani de decesul unei rude.Este o fapta care pedepsibila aceasta lipsa de diligenta a celorlati mostenitori care nu au anuntat ... (vezi toată discuția)
Succesiune abc53 abc53 Am reusit sa fac acea declaratie de acceptare a succesiunii in timp util (in cadrul celor 6 luni)la fel si ceilalti prezumtivi mostenitori(toti santem ... (vezi toată discuția)