Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract inchiriere intre ONG si o persoana juridica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract inchiriere intre ONG si o persoana juridica

O ONG, mai precis CAR are mai multe filiale in judet cu cate un angajat cu contract de munca .
Acesta face incasari la domiciliul sau . Ca sa-si scoata o parte din cheltuieli trebuie sa incheie un contract de inchiriere cu CAR -sediul .Adica CAR -inchiriaza persoanei fizice o camera ca sa-si poata desfasura activitatea .Acest contract de inchiriere incheiat intre CAR-sediu si persoana fizica, respectiv responsabilul de filiala, se inregistreaza la finante. Corect? In acest caz chiria platita de CAR cum se inregistreaza in contabilitate, persoana fizica neputand a elibera factura . Codul fiscal si legea contabilitatii prevede documente justificative pt operatiunile efectuate.
Va multumesc anticipat .
Contractul de închiriere şi dispoziţia de plată către casierie, semnată de locatar pentru primirea sumei de bani reprezentînd chiria cred că sunt suficiente.

Formalismul impus de normele contabile nu trebuie nici el împins pînă la limita absurdului.

Liviu S.Bordaş
Având in vedere ca angajatul nu se afla in aceeasi localitate cu sediul CAR, puteti sa ii virati suma reprezentand chiria in cont bancar, cu ordin de plata.Veti avea ca documente justificative ale platii, OP-ul si extrasul de cont, pe langa contractul de inchiriere.
va multumesc pt raspunsuri!