Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Regulament scolar
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Regulament scolar

Buna. Problema pentru care va solicit un răspuns este următoarea: sunt elev, in cls. a XII-a, iar recent am participat la olimpiada de Lb. si Literatura romana, unde subiectul al doilea a fost "Literatura generatiei mele"; evident am scris care este literatura generatiei mele(trebuie sa va spun ca sunt un mare devorator de literatura contemporana, poezie contemporana in special) unde am avut un citat din Emil Brumaru. Aici intervine problema; eu vroiam sa demonstrez ca literatura care pare vulgara in prima faza se dovedeste a fi foarte sensibila de fapt, o hierofanie daca vreti, si ca nu exista vulgaritate in literatura desi poate parea asa. Citatul era urmatorul: [editat]E. Brumaru), evident ca asta mi-a atras o propunere de exmatriculare. Judecand dupa cele de mai sus, pot face asta, din momentul in care eu am raspuns sincer la o problematica si nu am facut altceva decat sa citez pe cineva care are 1 premiu al Uniunii Scriitorilor si mule alte distinctii fiind cunoscut ca unul din cei mai mari scriitori contemporani? Ce as putea face in privinta asta? Daca nimic nu o sa mearga ma gandesc sa-mi gasesesc un avocat
elena138, utilizator
draga tropei doi, nu confunda pelicula pornografica cu literatura vulgara, asa cum nici literatura vulgara nu trebuie confundata cu literatura pornografica.

uwritetherules a scris:

in timp ce in Universitati ca Yale, Cambridge sau Harvard se studiaza viata lui 2PAC, iar vulgaritatea in literatura este un lucru pe care Henry Miller, Charles Bukowski, Anais Nin si multi altii l-au exploatat si consumat, noi suntem atat de inapoiati incat ne ferim de aceste aspecte precum dracu de tamaie.

literatura vulgara, excluderea unor poeti cu care elevii au fost pur si simplu indobitociti de-a lungul anilor ( fie ei si foarte importanti, asa cum ii catalogheaza unii sau chiar asa-zisa istorie), nu inseamna prostie. nu faptul ca exista lucruri neconventianale e problema, ci faptul ca reforma este prost facuta. asta da, e un adevar.

nu gandul ca acest baiat ar putea deveni profesor ar trebui sa va sperie d-le de mai sus, ci gandul ca inca mai exista parinti ca dumneavoastra, incuiati, care confunda cunoasterea cu diletantismul si care nu stiu ca bun simtul in arta e la fel de important precum faptul ca Hagi nu era-n stare sa lege doua vorbe dar era un jucator bun. si-ar trebui sa va mai ingrijoreze desigur gandul ca Ministerul Educatiei inca este condus de incompetenti si va mai fi multa vreme.

deci, sa ne mai gandim inainte sa ne \"dam cu parerea\", iar daca pe creierul nostru scrie: \"Last updated: 1907 Toamna\" ar fi mai bine sa tacem.

ei, si cica vrem descentralizare si vrem ca liceele sa nu mai depinda de ISJ-uri, cu asemenea oameni limitati la conducerea liceelor, imi si imaginez cat de grozav va fi cand liceele vor avea autonomie. doamne ajuta :-)

uwritetherules, mulţumită criticilor dumneavoastră pertinente, promit sa-mi updatez ceea ce mi-a mai rămas din creierul îndobitocit de-a lungul anilor de operele aşazişilor poeţi consideraţi importanţi de aşazisa istorie din care am îndrăznit a face parte fără să cer opinia atît de fermă a domniei voastre. Voi milita pentru arderea operelor lor în piaţa publică, biciuindu-mă pentru erezia de a fi crezut în perenitatea scrierilor lor.

Mai îndrăznesc, totuşi, o întrebare: ce anume vă dă dreptul să jigniţi? Să fie doar simplul fapt că nu mă dau în vînt după opera lui Brumaru, Miller, Bukowski? Sau e un anume gen de intoleranţă care vă caracterizează?

Liviu S.Bordaş
uwritetherules,
:happy: :happy: :happy: Scuze!
Vedea-v-as recitand pe scena, in fatza a zeci de adolescenti, poezia lui Brumaru... Veti auzi niste replici care ar face-o si pe Ciocciolina sa roseasca. Vor intelege ca recitati ceva, dar nu ceva... artistic.
Nu confund porno cu vulgar, le pun doar in aceeasi oala! De parca porno nu include notiunea de vulgar...

Dv trebuie sa va update in ceea ce ii priveste pe americani... Sigur, s-o fi studiind 2PAC in scolile lor (in Harlem, pt a-i "tine” la scoala?). Dar, chiar si americanii spun despre ei ca sunt inculti... Sa nu mai vorbim de parerile altora despre ei... Autoritatile din SUA incearca sa schimbe programa pt ca elevii care vor absolvi sa nu mai confunde 2PAC cu un clasic, de exemplu... Un popor incult este condus mai usor decat unul care chiar stie ceva... Veti vedea vreodata prea multi romani care "sa puna botul” cand li se spune, de exemplu, "pericol de moarte in caz de...”? Nu prea. Americanii, insa, imediat vor pune botul si se vor feri ca Sarsaila de tamaie...
Incet, dar sigur, romanii vor ajunge sa sara cand cineva zice "hop”. Nu cred ca e cazul sa va scriu despre lipsa originalitatii de care dau dovada cei mai multi romani... In loc sa fie interesati de ceea ce ii deosebeste de altii sunt perfect interesati numai de ceea ce ii aseamana cu altii... Originalitatea se duce, cum se duce literatura vulgara... Vulgul ramane cu vulgul – e alegerea fiecaruia...
Nu contest si nu am nimic contra vulgaritatii – dar sa nu uitam ca americanii, in unele state, platesc amenda daca injura in locuri publice – mai ales daca ii aude un minor.
Vulgaritatea a existat si va exista... Nimeni nu se da pe aici puritan... Cum am mai scris: gusturile nu se discuta, dar asta nu inseamna ca nu sunt discutabile – deci, discutam gusturile (!!), nu discutam ca unuia ii plac fluturii in locuri sensibile si daunatore (pt insecta si pt om) si altuia nu ii plac – ne intrebam, retoric, de ce...?!

Il comparati pe Henry Miller cu Brumaru? :((

In univesitatile mentionate, la ce materie se studiaza viata lui 2PAC; la sociologie?
trope_doi, utilizator
Ideea e ca si mie mi s-a facut zic eu o nedreptate , adica am fost vazut de director fumand in fata liceului si mia fost scazuta nota la purtare desi in regulamentul pe care l-am semnat nu era nici o astfel de sactiune ( este vorba de regulamentul scolii)

Ce ar trebui eu sa fac ?
Nu prea aveti ce sa faceti pt a contesta scaderea notei la purtare... Chiar daca nu scrie clar in regulamentul scolii, fumatul este interzis prin lege - nu mai stiu ce nr are legea respectiva - in locuri publice. Iar "in fatza scolii" este loc public - inca unul frecventat de adolescenti...

In regulament nu e prevazuta sanctiunea cu scaderea notei la purtare strict pt fumat, dar pt alt gen de comportament "necorespunzator" banuiesc ca este prevazuta aceasta sanctiune - caz in care fumatul ar putea "intra" la acea categorie...