Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinerea formularului E301
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinerea formularului E301

Tatal meu locuieste in Spania si are nevoie de formularul E301 pentru a obtine o indemnizatie. Problema consta in faptul ca el nu poate sa vina in tara, drept pentru care mi-a solicitat mie ajutorul in obtinerea acestui formular.

Informatiile de la organele abilitate sunt putine si ambigue. Pe numerele celor de la Agentia Nationala/Judeteana Pentru Ocuparea Fortei de Munca nu raspunde nimeni. Cei de la ghiseu nu au timp/chef. Asa ca va rog pe dvs. sa ma ajutati cu cateva informatii utile.

1. De unde se poate obtine acest formular?
2. Eu locuiesc in Braila momentan, pot sa obtin formularul aici, sau trebuie mers in Dolj unde are tatal meu ultimul domiciliu/loc de munca?
3. Pot sa scot eu acest formular in numele tatalui meu? Iar daca nu, de ce documente am nevoie? (Procura etc).
4. Se poate solicita On-line sau prin posta, ori trebuie mers la ghiseu?
5. De ce documente am nevoie cand solicit formularul?
6. Dupa ce il obtin, ce trebuie sa fac? (Traducere, legalizare, apostilare?)

Apelez la dvs, membrii acestui forum, cu toata increderea si speranta data de faptul ca am mai primit in trecut ajutor aici.

Va multumesc anticipat!
Lucian Dinu
Bună ziua
Vă trimit , scurt şi clar , modalitatea de obţinerea a formularului E 301. El se solicită de tatăl dvs., instituţiei din Spania, unde solicită prestaţia socială. Aceasta , este obligată să solicite formularul E301, instituţiei teritoriale de la ultimul domiciliu din ţară, al tatălui dvs. Concret
, instituţia de şumaj din Spania, solicită formularul E 301, AJOFM Dolj, pemtru tatăl dvs.
E 301
Formularul E 301 este o "adeverinţă privind perioadele ce trebuie luate în considerare pentru
acordarea prestaţiilor de şomaj ". El se compune din 3 file (plus o filă intercalată atunci când
el este destinat unei instituţii din Spania). Obiectivul său este acela de a atesta perioadele
de asigurare, de muncă sau perioadele asimilate unor perioade de asigurare sau de muncă
realizate de un lucrător salariat într-un stat membru, astfel încât acesta să-şi poată exercita,
eventual, drepturile la prestaţiile de şomaj pe teritoriul unui alt stat membru.
Cine îl solicită?
În principal, şomerul care a exercitat o activitate salariată într-un stat membru şi care doreşte
să poată beneficia de drepturile sale la prestaţiile de şomaj într-un alt stat membru.
În subsidiar, instituţia competentă în materie de şomaj a statului membru în care sunt
solicitate prestaţiile, atunci când, înainte de plecarea sa din statul în care activitatea salariată
a fost exercitată, şomerul a omis să-şi procure formularul E 301.
Cui îi este cerut?
În primul caz prezentat aici, instituţiei competente în materie de şomaj sau instituţiei
desemnate de autoritatea competentă din ţara în care lucrătorul salariat a fost asigurat
anterior.
În cel de-al doilea caz evocat mai sus, organismului de legătură al statului în care prestaţiile
de şomaj sunt solicitate; acest organism se însărcinează să transmită cererea de formular E
301 instituţiei competente pentru a-l completa şi elibera.
Cui îi este adresat?
Instituţiei competente în materie de şomaj a statului în care sunt solicitate prestaţiile
(instituţie care examinează dreptul la prestaţii).
La primire, ce întrebuinţare i se dă de către destinatar?
Instituţia care primeşte formularul E 301 ia în considerare perioadele de activitate salariată
atestate (după caz: perioade de asigurare sau de muncă şi perioade asimilate), pentru a
stabili o perioadă de asigurare şi a proceda la calculul prestaţiilor.
NB : Formularul E 301 este completat sub responsabilitatea instituţiei care îl emite şi nici un
document complementar care să ateste perioadele de asigurare realizate într-un alt
stat membru nu trebuie să fie solicitat şomerului de către instituţia competentă a
statului membru în care sunt solicitate prestaţiile.
Buna seara.As vrea sa stiu si eu fila intercalata din formularul e301 de unde o pot lua si ce trebuie sa contina.Va multumesc
Formularul E301 a fost inlocuit cu formularul portabil U1- care certifică perioadele de asigurare care vor fi luate în considerare pentru acordarea prestaţiilor de şomaj.

Instituţia din România competenteă pentru eliberarea formularelor de mai sus este agenţia judeţeană pentru ocuparea forţei de muncă din raza de domiciliu sau reşedinţă a solicitantului.

Pe teritoriul statelor UE/SEE, are competenţă pentru eliberarea formularelor de mai sus instituţia omoloagă AJOFM. este echivalentul lui E 301 în circuitul instituţie-client-instituţie.

Forumularul U1 este destinat unei persoane aflată în şomaj, care solicită prestații de șomaj într-un stat membru și care a fost anterior asigurată sau a lucrat într-un alt stat membru. Atunci când este cazul, se emite de către acest din urmă stat membru.
Documentul trebuie prezentat serviciului de ocupare a forței de muncă sau fondului de asigurare pentru şomaj din țara în care se solicită prestaţia.
Statul membru în care se solicită prestaţia va ține cont, în măsura necesară, de perioadele menţionate în prezentul certificat.