Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila

exista totusi vreo modalitate de a contesta o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de executare a pedepsei?
Art. 385 ind.2 c.proc.pen.
Persoanele care pot face recurs
Pot face recurs persoanele arătate în art. 362, care se aplică în mod corespunzător.

Art. 362 c.proc.pen.
Persoanele care pot face apel
Pot face apel:
a) procurorul, în ce priveşte latura penală şi latura civilă. Apelul procurorului în ce priveşte latura civilă este inadmisibil în lipsa apelului formulat de partea civilă, cu excepţia cazurilor în care acţiunea civilă se exercită din oficiu;
b) inculpatul, în ce priveşte latura penală şi latura civilă. Împotriva sentinţei de achitare sau de încetare a procesului penal, inculpatul poate declara apel şi în ce priveşte temeiurile achitării sau încetării procesului penal;
c) partea vătămată, în ce priveşte latura penală;
d) partea civilă şi partea responsabilă civilmente, în ce priveşte latura penală şi latura civilă;
e) martorul, expertul, interpretul şi apărătorul, în ce priveşte cheltuielile judiciare cuvenite acestora;
f) orice persoană ale cărei interese legitime au fost vătămate printr-o măsură sau printr-un act al instanţei.
Apelul poate fi declarat pentru persoanele prevăzute la lit. b)-f) şi de către reprezentantul legal, de către apărător, iar pentru inculpat, şi de către soţul acestuia.

Art. 385 ind.8 c.proc.pen.
Neagravarea situaţiei în propriul recurs
Instanţa de recurs, soluţionând cauza, nu poate crea o situaţie mai grea pentru cel care a declarat recurs.
În recursul declarat de procuror în favoarea unei părţi, instanţa de recurs nu poate agrava situaţia acesteia.

Cu alte cuvinte, este exclus ca in cazul de fata sa fi existat doar recursul declarat de inculpat si sa i se fi agravat situatia in propria cale de atac.
Cu siguranta in acest caz a fost respins recursul inculpatului, insa admis sau admise/ recursul sau recursurile celorlalte parti dupa caz, care evident au fost formulate in defavoarea inculpatului.
Hotararile penale sunt definitive si nu definitive si irevocabile ca in civil.