avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se mai face carte de munca sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se mai face carte de munca sau nu?

Salut, am si eu o problema: sunt proaspat absolventa si vreau sa ma angajez iar patronii mi-au spus ca acum nu se mai fac carti de munca, ci ca se dau doar adeverinte pe langa contractul individual si ca se schimba legislatia oricum. Este adevarat ca nu se mai fac carti de munca sau e tzeapa?
Care sunt dezavantajele unui contract pe o perioada limitata, de 3 luni in comparatie cu cel pe perioada nedeterminata?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, sper eu, cat mai rapide.

inca se mai foloseste carnetul de munca pentru a face dovada timpului lucrat; un contract de munca cu durata nedeterminata nu-i cu nimic mai prejos decat unul pe durata nedeterminatata, cu exceptia faptului ca el expira la implinirea termenului pentru care a fost incheiat.

l.n.

>Salut, am si eu o problema: sunt proaspat absolventa si vreau sa ma angajez iar patronii mi-au spus ca acum nu se mai fac carti de munca, ci ca se dau doar adeverinte pe langa contractul individual si ca se schimba legislatia oricum. Este adevarat ca nu se mai fac carti de munca sau e tzeapa?
>Care sunt dezavantajele unui contract pe o perioada limitata, de 3 luni in comparatie cu cel pe perioada nedeterminata?
>
>Multumesc anticipat pentru raspunsuri, sper eu, cat mai rapide.
>
>
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAŢILOR SENATUL
L E G E
pentru modificarea unor dispoziţii ale Legii nr. 53/2003 -
Codul Muncii
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Articol unic. – Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, publicată în
Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 72 din 5 februarie 2003, se modifică după cum urmează:
1. Articolul 296 va avea următorul cuprins:
“Art. 296. – (1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31
decembrie 2006 se probează cu carnetul de muncă.
(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul
de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2006 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanţa judecătorească competentă să soluţioneze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existenţa raporturilor de muncă.
Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluţiona potrivit dispoziţiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care păstrează şi completează carnetele de muncă
le vor elibera titularilor în mod eşalonat, până la data de 30 iunie 2007, pe bază de proces-verbal individual de predare - primire.

(4) Inspectoratele teritoriale de muncă care deţin carnetele de
muncă ale salariaţilor le vor elibera până la data prevăzută la alin. (3), în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei.”
2. Alineatul (3) al articolului 298 va avea următorul cuprins:
“(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2007 se abrogă dispoziţiile
Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare.”
Această lege a fost adoptată de Senat în şedinţa din 25 noiembrie
2003, cu respectarea prevederilor articolului 76 alineatul (1) din
Constituţia României.
PREªEDINTELE SENATULUI
Nicolae Văcăroiu
Această lege a fost adoptată de Camera Deputaţilor în şedinţa
din 9 decembrie 2003, cu respectarea prevederilor articolului 76
alineatul (1) din Constituţia României.
PREªEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR
Valer Dorneanu
Bucureşti, 18 decembrie 2003
Nr. 541

Iar in legatura cu contractul pe durata determinata - drepturile si obligatiile sunt aceleasi si pt angajator si pt angajat ca si-n cazul contractului pe durata nedeterminata.La fel se intampla si cu privire la clauzele pe care le cuprind, cu privire la executarea contractului, modificare etc.
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAŢILOR SENATUL
L E G E
pentru modificarea unor dispoziţii ale Legii nr. 53/2003 -
Codul Muncii
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Articol unic. – Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, publicată în
Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 72 din 5 februarie 2003, se modifică după cum urmează:
1. Articolul 296 va avea următorul cuprins:
“Art. 296. – (1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31
decembrie 2006 se probează cu carnetul de muncă.
(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul
de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2006 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanţa judecătorească competentă să soluţioneze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existenţa raporturilor de muncă.
Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluţiona potrivit dispoziţiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care păstrează şi completează carnetele de muncă
le vor elibera titularilor în mod eşalonat, până la data de 30 iunie 2007, pe bază de proces-verbal individual de predare - primire.

(4) Inspectoratele teritoriale de muncă care deţin carnetele de
muncă ale salariaţilor le vor elibera până la data prevăzută la alin. (3), în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei.”
2. Alineatul (3) al articolului 298 va avea următorul cuprins:
“(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2007 se abrogă dispoziţiile
Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare.”
Această lege a fost adoptată de Senat în şedinţa din 25 noiembrie
2003, cu respectarea prevederilor articolului 76 alineatul (1) din
Constituţia României.
PREªEDINTELE SENATULUI
Nicolae Văcăroiu
Această lege a fost adoptată de Camera Deputaţilor în şedinţa
din 9 decembrie 2003, cu respectarea prevederilor articolului 76
alineatul (1) din Constituţia României.
PREªEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR
Valer Dorneanu
Bucureşti, 18 decembrie 2003
Nr. 541

Iar in legatura cu contractul pe durata determinata - drepturile si obligatiile sunt aceleasi si pt angajator si pt angajat ca si-n cazul contractului pe durata nedeterminata.La fel se intampla si cu privire la clauzele pe care le cuprind, cu privire la executarea contractului, modificare etc.

Diana
In completarea raspunsurilor primite, exista totusi un dezavantaj pentru cei care detin contracte de munca pe perioada determinata, respectiv acestia nu pot incheia contracte de credite la unitatile bancare, iar dupa expirarea contractului de munca pe perioada determinata, angajatorul nu mai poate angaja pe acelasi post decat un salariat cu contract de munca pe perioada nedeterminata.

>Salut, am si eu o problema: sunt proaspat absolventa si vreau sa ma angajez iar patronii mi-au spus ca acum nu se mai fac carti de munca, ci ca se dau doar adeverinte pe langa contractul individual si ca se schimba legislatia oricum. Este adevarat ca nu se mai fac carti de munca sau e tzeapa?
>Care sunt dezavantajele unui contract pe o perioada limitata, de 3 luni in comparatie cu cel pe perioada nedeterminata?
>
>Multumesc anticipat pentru raspunsuri, sper eu, cat mai rapide.
>
>
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carti de munca gaba gaba Ce se intampla cu cartile de munca incepand cu 01.01.2009? Se va trece la evidenta electronica? Multumesc. (vezi toată discuția)
Carte de munca adriana_n adriana_n Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele nelamuriri: se mai elibereaza carti de munca in 2009? Care ar fi avantajul intocmirii unei carti de munca? ... (vezi toată discuția)
Carnete de munca handaricimarin handaricimarin SE MAI FAC CARNETE DE MUNCA?CARE ESTE POZITIA MINISTERULUI MUNCII FATA DE ACEST SUBIECT?EU AM AFLAT DE LA ITM CA NU SE MAI TIPARESC,SI CA ORICUM,DE LA 1 ... (vezi toată discuția)