Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii carti de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

carti de munca

Ce se intampla cu cartile de munca incepand cu 01.01.2009? Se va trece la evidenta electronica? Multumesc.
Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca. Asadar, carnetele de munca raman in vigoare pana la aceasta data.
Multumesc pt.raspuns. Aveam o informatie conform careia incepand cu 31.12.2008 se abroga Decretul 92/1976, se renunta la utilizarea carnetelor de munca iar de la 01.01.2009 se va folosi Registrul general de evidenta a salariatilor in format electronic. Se pare ca informatia nu a fost actualizata. O zi buna.
Modificarea a intervenit ca urmare a adoptarii OUG nr. 148/2008 pentru modificarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, astfel
Articol unic. — Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 72 din 5 februarie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. Articolul 296 va avea urmatorul cuprins:
„Art. 296. — (1) Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din care sa rezulte existenta raporturilor de munca.
Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predareprimire.
(4) Inspectoratele teritoriale de munca ce detin carnetele de munca ale salariatilor le vor elibera pana la data prevazuta la alin.(3), in conditiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei si egalitatii de sanse.”

2. La articolul 298, alineatul (3) va avea urmatorul cuprins:
„(3) Pe data de 1 ianuarie 2011 se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, publicat in Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificarile ulterioare.”