Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... mutare punct de lucru - revenire din CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

mutare punct de lucru - revenire din CIC

Buna ziua,

daca angajatorul meu isi schimba punctul de lucru si o angajata trebuie sa revina din CIC dupa 2 ani. Ce pot face cu aceasta daca refuza sa vina in orasul unde se muta pct.de lucru?

Multumesc!
o concediati prin reorganizare....
1. Salariata care revine din CCC trebuie sa reia activitatea in baza aceluiasi contract individual de munca (CIM), ce a fost suspendat pe perioada de CCC.

2. - Daca s-a mutat punctul de lucru in alta localitate inseamna ca s-a desfiintat locul de munca inscris in CIM si atunci va trebui sa o consultati pe salariata daca doreste sau nu sa mearga la noul loc de munca.
- Daca salariata este de acord atunci ii faceti un act aditional la CIM prin care ii modificati locul de munca.
- Daca salariata nu este de acord atunci o concediati cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si poate beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Cand o concediati trebuie sa respectati prevederile din Codul muncii si din CCM aplicabil unitatii dvs. (ma refer in special la preaviz si la salariile compensatorii).