Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte furate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte furate

buna ziua.prietenul meu si-a recuperat CI dar pasaportul nu sa mai gasit,,poate sa mearga la ambasada iraq din bucuresti cu CI si sa isi faca pasaportul din nou?
si ce acte mai are nevoie in afara de CI.Va multumesc
Documente necesare pentru eliberarea unui pasaport in caz de furt, pierdere, deteriorare sau distrugere
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupa caz, buletinul de identitate, aflate in termen de valabilitate, in original.
- cartea de identitate provizorie poate fi acceptata doar daca este insotita de certificatul de nastere -in original.
- dovada achitarii taxelor si tarifelor de emitere a pasaportului simplu electronic sau a pasaportului simplu temporar, completate pe numele titularului, in original;
Taxele pentru eliberarea pasaportului simplu electronic sunt urmatoarele:
32 RON – taxa consulara, care se achita la trezorerie;
244 RON – costul pasaportului se achita la unitatile C.E.C. Bank

In cazul furtului pasaportului se intocmeste proces – verbal de sanctionare contravetionala (amenda intre 30 lei si 50 lei).
In cazul in care se declara furtul unui pasaport, este necesara prezentarea unei adeverinte eliberate de organul de politie din tara sau din strainatate, din care sa rezulte declararea furtului.
Furtul pasaportului se declara de catre titular la cea mai apropiata unitate de politie din tara, sau dupa caz, de pe teritoriul statului in care s-a produs evenimentul, de unde va solicita eliberarea unei adeverinte care sa ateste declararea evenimentului respectiv.
In cazul declararii furtului pasaportului la cea mai apropiata unitate de politie din strainatate, adeverinta va fi insotita si de o traducere a acesteia, efectuata de un traducator/unitate autorizata.
Respectivul prieten este cetatean roman sau irakian? Formulati intrebarea mai clar
@ynnocenta
In cazul furtului pasaportului se intocmeste proces – verbal de sanctionare contravetionala (amenda intre 30 lei si 50 lei).
Unde Doamne iarta-ma ati gasit asta :-/

smyle, va rog nu deschideti topic nou pentru intrebari legate de aceeasi problema, continuati discutiile acolo unde le-ati inceput.
Prietenul dvs. fiind irakian, ar trebui sa va adresati ambasadei acestei tari in Romania:
[ link extern ] /