avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se imparte mostenirea intre fratii defunctilor ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se imparte mostenirea intre fratii defunctilor ?

buna . as vrea sa ma ajutati un pic daca se poate ... sa trecem direct la problema mea :
unchiul meu a murit acum vreo 10 ani si sotia lui in august 2008 , in urma casatoriei nu exista copii , deasemenea nu exista parinte in viata al defunctilor , din partea unchiului sunt 6 frati si surori iar din partea matusii 4 frati si surori .
subiectul mostenirii este o casa si un teren .
am mers la diferiti notari si unul dintre ei mi-a explicat ca rudele matusii au dreptul la3/4 din mostenire si alti doi ,trei mi-au spus ca acestia ar avea drept la vreo 65% deci in momentul de fata sunt total in ceata ...:">
ma poate lamuri care este de fapt imparteala dreapta ???
va multumesc
un an nou fericit la toti !!!
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 22:25, 2 Ianuarie 2009
Dacă terenul şi casa erau bun comun, soţia unchiului avea, de drept, jumătate din bunurile comune (cota de bun propriu a soţului supravieţuitor.

După unchi, masa succesorală se compune din cota de 1/2 din casă şi teren şi va fi moştenită astfel:

- soţia lui ia 1/2 din masa succesorală
- fraţii şi surorile lui 1/2

Ceea ce înseamnă că mătuşa va avea 3/4 din total, iar fraţii şi surorile unchiului 1/4.

Moştenirea după soţia unchiului va fi culeasă în întregime de fraţii şi surorile ei, care vor avea astfel 3/4 din casă şi teren.

Primul notar v-a făcut un calcul corect.

Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune hippyske hippyske O matusa a decedat si trebuie deschisa masa succesorala. Nu a avut copii. Are 3 frati in viata si unul decedat. La masa successorala participa si copiii si ... (vezi toată discuția)
Drept mostenire ContSters134265 ContSters134265 Matusa mea a decedat si nu are copii. Unchiul poate sa participe la succesiune dupa bunicul meu, avand in vedere ca pe numele lui si cei 6 copii mostenitori, ... (vezi toată discuția)
Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. nu a avut copii ... Lylyca Lylyca Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. Nu a avut copii iar sotia lui a decedat in 2020. In aceasta situatie cine mosteneste bunurile dobandite de ... (vezi toată discuția)