Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se imparte mostenirea intre fratii defunctilor ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se imparte mostenirea intre fratii defunctilor ?

buna . as vrea sa ma ajutati un pic daca se poate ... sa trecem direct la problema mea :
unchiul meu a murit acum vreo 10 ani si sotia lui in august 2008 , in urma casatoriei nu exista copii , deasemenea nu exista parinte in viata al defunctilor , din partea unchiului sunt 6 frati si surori iar din partea matusii 4 frati si surori .
subiectul mostenirii este o casa si un teren .
am mers la diferiti notari si unul dintre ei mi-a explicat ca rudele matusii au dreptul la3/4 din mostenire si alti doi ,trei mi-au spus ca acestia ar avea drept la vreo 65% deci in momentul de fata sunt total in ceata ...:">
ma poate lamuri care este de fapt imparteala dreapta ???
va multumesc
un an nou fericit la toti !!!
Dacă terenul şi casa erau bun comun, soţia unchiului avea, de drept, jumătate din bunurile comune (cota de bun propriu a soţului supravieţuitor.

După unchi, masa succesorală se compune din cota de 1/2 din casă şi teren şi va fi moştenită astfel:

- soţia lui ia 1/2 din masa succesorală
- fraţii şi surorile lui 1/2

Ceea ce înseamnă că mătuşa va avea 3/4 din total, iar fraţii şi surorile unchiului 1/4.

Moştenirea după soţia unchiului va fi culeasă în întregime de fraţii şi surorile ei, care vor avea astfel 3/4 din casă şi teren.

Primul notar v-a făcut un calcul corect.

Liviu S.Bordaş