Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contractul de mandat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contractul de mandat

Daca o persoana este angajata cu contract de mandat in cadrul unei asociatii de proprietari ce contributii trebuie platite la stat?
Contractul de mandat se intocmeste numai pentru functii alese, nu pentru angajari.
Presedintele de asociatie, cenzorul ales in AG pot fi remunerati prin acest gen de contract.
Contractele de mandat se declara la fisc pe Decl.112, in sectiuna A la titlul "cenzori si membri ai consiliului de administratie", se completeaza indemnizatia bruta si programul din spatele formularului va completa automat contributiile obligatorii.

De regula sunt aceleasi ca pentru un contract de munca, mai putin somajul (angajat si angajator).