avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... abuz in vama Bors?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

abuz in vama Bors?

Buna ziua,La multi ani!!va rog sa-mi spuneti cum s-au schimbat legile vamale pentru persoane fizice de la 1 ianuarie 2009 in tara vecina Ungaria.Am vazut la tv,maghiar niste chestii si nu imi vine a crede.De exemplu ai voie sa duci 2 pachete de tigari,iar daca calatoresti cu avionul 1 cartus.Au aratat cum, bineinteles de la romini confisca o sumedenie de produse si le-au dat si amenda.O zi frumoasa
Cel mai recent răspuns: getyh , utilizator 16:36, 23 Februarie 2009
da da..s-au schimbat ..este asa cum stiti doamna....dar va pune legea in brate vamesul daca o cereti...sunt obligati...ca de altfel si cetateanul care viziteaza o alta tara trebuie sa stie unele legi din tara respectiva...dar ma repet..puteti cere vamesului sa va arate negru pe alb legea...:D
nu stiu daca s-au schimbat legile sau nu dar eu am trecut granita de vreo 2 sapt si ne-au spus vamesii ca avem voie 1 cartus de tigari de fiecare persoana din masina,ce nu ai voie este tuica pt care se da amenda de 90€ . Si au mai spus ca nu evoie nici carne si nici brazeturi.si cu spaga nu mai merge cel putin la unguri...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz in vama bors?? emanuellen emanuellen Buna ziua,stiti cumva daca Ungaria si-a schimbat legile vamale de la 1 ianuarie??Am vazut la tv.cum confiscau tigarile,cica ai voie sa duci 2 pachete in loc de ... (vezi toată discuția)
Tuica de prune peste granita Sara.CD Sara.CD Buna ziua, ma puteti ajuta cu urmatoarele: Vreau sa plec in Italia si doresc sa duc 1-2 litri de tuica de prune de casa acolo, deci sticla nesigilata. ... (vezi toată discuția)
Produse confiscate la vama alexadrapuuf alexadrapuuf Buna, as vrea sa intreb unde pot gasii un articol sau ceva asemanator unde sa fie specificat clar ce anume este persim sa se aduca din serbia si cantitatea ... (vezi toată discuția)