Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... adresa oficiala cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

adresa oficiala cetatean strain

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un cetatean strain UE pentru a avea adresa oficiala in Romania ( temporar sau permanent)?
Să aiba pe cineva care sa il ia in spatiu, atat.
Sa-si cumpere o locuinta, sa solicite permis de sedere.
Primul pas pentru a va stabili domiciliul in Romania este obtinerea dreptului de sedere pe termen lung. In acest sens trebuie sa depuneti urmatoarele documente:
- cerere;
- documentul de trecere a frontierei (pasaport, titlu de calatorie, etc.) in copie si original;
- acte doveditoare privind spatiul de locuit (copie si original);
- dovada asigurarii sociale de sanatate;
- dovada mijloacelor de intretinere (sunt exceptati membrii de familie ai cetatenilor romani);
- certificatul de cazier judiciar eliberat de autoritatile romane;
- documente de stare civila (daca este cazul);
-taxe.

Cererile pentru acordarea dreptului de sedere pe termen lung vor fi solutionate in maximum 6 luni, iar pentru motive obiective acest termen se poate prelungi cu inca 3 luni, cu instiintarea solicitantului. Veti primi raspunsul in scris, in 15 zile lucratoare de la solutionarea cererii.

Daca raspunsul este pozitiv, in 30 de zile de la primirea comunicarii, trebuie sa depuneti documentele necesare eliberarii permisului de sedere pe termen lung la formatiunea teritoriala a Oficiului Roman pentru Imigrari unde a fost inregistrata cererea.
@Justitiarul. Citit iar intrebarea utilizatorului, este vorba de un cetatean european nu de un non-UE.
Va multumesc pentru raspunsuri :)
Va trebui sa mai aflu care dintre cele doua raspunsuri lamureste intrebarea mea.
In opinia mea, nu este chiar atat de simplu - sa fie ''luat in spatiu''. Pentru a avea adresa oficiala, cum se exprima utilizatoarea, are nevoie de carte de rezidenta.
Legislatia romana cere ca sederea mai lunga de 3 luni sa se inregistreze la ORI:
[ link extern ]

Va poate fi de folos pentru lamurire si ceea ce scrie la acest link:
[ link extern ]