Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recalculare probe biologice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recalculare probe biologice

in urma cu un timp am fost prins baut la volan...avand o alcolemie mai mare de 0.80 in sange. am facut recalculare la probele de sange si au venit sub 0,80 dar procuroru mi-a respins dosaru cerand o alta recalculare.. acuma a 2-a recalulare a venit peste 0.80.. ce se poate face ?? eu nu am permisul obtinut in romania, este obtinut in spania
nu puteti face nimic de cit sa combateti proba recalcularii si sa speculati aceste inadvertente in favoarea dvs. insa asta se poate face numai in fata instantei de judecata deoarece in mod cert veti fi trimis in judecata.
am inteles.. multumesc. si inca o intrebare permisu imi poate fi nulat daca eu l-am obtinut in spania ??
asta depinde de legea spaniola. autoritatile romane nu vor face decit sa comunice sentinta de condamnare (daca va fi cazul) iar autoritatile spaniole vor aplica legea locala privind permisul.
nici in Romania, instantele nu anuleaza permisul asta fiind atributia exclusiva a politiei.