Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inscriere autoturism directia taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inscriere autoturism directia taxe si impozite

Buna ziua !
As vrea sa stiu in ce an s-a scimbat legea cf. careia un autoturism in leasing trebuia inscris la taxe si impozite de catre cel care contractase leasingul, desi nu era inca proprietar, ci doar utilizator.

Multumesc !
Articolul 261, alun (3) din Codul fiscal a fost modificat prin Legea 343/2006 - M.Of.662/2006, de la 01.01.2007 :
[ link extern ]
(pagina 106)

3)În cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe întreaga durată a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datorează de locatar.

(la data 01-ian-2007 Art. 261, alin. (3) din titlul IX, capitolul IV modificat de Art. I, punctul 237. din Legea 343/2006 )