Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita

In cazul in care o firma nu-si poate achita datoriile, creditorul/statul poate decurge la alte surse de recuperare din afara firmei ? ma gandesc la proprietatile asociatului sau al familiei ?
doar daca asociatul si-a angajat raspunderea in caz de neexecutare al contractului incheiat intre societatea la care este asociat si un tert, in cazul statului nu.
asociatul va putea fi tras la raspundere doar in cazul in care creditorii vor cere si li se va admite cererea de intrare in faliment iar lichidatorul va solicita si instanta va dispune angajarea raspunderi asociatului pentru starea de insolventa/faliment a societatii