Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Student, infiintare firma SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Student, infiintare firma SRL-D

Sunt student, la sfarsitul anului 2, si as vrea sa infiintez o firma SRL/SRL-D. Mentionez ca la inceput voi lucra singur(nu voi avea angajati).

As vrea sa o infiintez cap-coada prin internet la onrc.ro, se poate? (sau care sunt pasii)

Cat costa tot ? (avand in vedere ca sunt scutit de anumite taxe)

Care este diferenta intre SRL/SRL-D. Nu vreau sa beneficiez de acea alocatie financiara la inceput. Daca ma intereseaza mai tarziu, mai pot beneficia de ea?

Care este varianta cea mai buna in cazul meu? (referitor la infiintarea firmei, formei juridice)

Multumesc pentru ajutor.
C-sa faci Srl-D trebuie sa ai un plan de afaceri pe care sa ti-l apropbe guvernu cea ce sun slabe sanse si in cazul in care3 nu indeplinesti planul de afaceri nu i-ti da vioe sa functionez cu firma respectiva si te obliga sa platesti taxele de inchidere a ei si taxele de deschidere pe care la inceput i-ti zic ca nu le platesti. Contabila mea lucreaza la registrul comertului si am vrut si eu sa i-mi fac firma respectiva adica SRL-D si mi-a explicat situatia de mai sus.Daca vrei neaparat sa i-ti faci o firma cel mai bine este un II findca ai voe sa angazez pana la 7 persoane, platesti inpozit pe profit 16% si se lucreaza foarte usor cu actle.
vyo-stefi a scris:

C-sa faci Srl-D trebuie sa ai un plan de afaceri pe care sa ti-l apropbe guvernu cea ce sun slabe sanse si in cazul in care3 nu indeplinesti planul de afaceri nu i-ti da vioe sa functionez cu firma respectiva si te obliga sa platesti taxele de inchidere a ei si taxele de deschidere pe care la inceput i-ti zic ca nu le platesti. Contabila mea lucreaza la registrul comertului si am vrut si eu sa i-mi fac firma respectiva adica SRL-D si mi-a explicat situatia de mai sus.Daca vrei neaparat sa i-ti faci o firma cel mai bine este un II findca ai voe sa angazez pana la 7 persoane, platesti inpozit pe profit 16% si se lucreaza foarte usor cu actle.

Merci pentru raspuns vyo-stefi. E bine ca pot angaja pana la 7 persoane. Posibil sa trebuiasca la un moment dat in viitor.

Tot nu m-am lamurit cu infiintarea firmei prin internet. Am gasit informatii pe internet, dar vag. Ma pot ocupa eu de infiintare daca nu e ceva complicat? Sau sa apelez la o firma care se ocupa cu asa ceva? As vrea sa ma ocup singur sa economisesc banii pe cat posibil.

Inca ceva:
Activitatea mea principala este in mediul virtual, nu am contact cu nimeni local/din Oras/Romania si voi avea sediu in apartamentul meu, proprietate. Trebuie sa obtin acordul vecinilor?
Nu i-ti tebuie acordul vecinilor c-sa i-ti faci o firma in apartamentul tau atata timp cat este proprietate personala si apropo sa faci contractul de comodat gratuit sa nu platesti impzit la financiar si nu stiu despre infintare firme pe net. Mai inteaba si mult succes in afaceri
vyo-stefi a scris:

Nu i-ti tebuie acordul vecinilor c-sa i-ti faci o firma in apartamentul tau atata timp cat este proprietate personala si apropo sa faci contractul de comodat gratuit sa nu platesti impzit la financiar si nu stiu despre infintare firme pe net. Mai inteaba si mult succes in afaceri

multumesc mult.

___________________
daca mai are altcineva ceva de adaugat, astept si alte raspunsuri.
24502695, utilizator
Pentru infiintarea SRL-D taxele sunt gratuite si trebuie instiintat OTIMMC din zona unde se afla judetul in termen de 10 zile.
Planul de afaceri se face daca doresti sa accesezi programul pentru finantare.
Daca nu doresti sa accesezi programul anul acesta nu este vreo problema, poti accesa la anul. Valabilitatea SRL-D este de 3 ani.
Detalii privinde acest program cat si alte facilitati pe care le ofera SRL-D gasesti aici:
[ link extern ] /
Pentru inregistrarea online gasesti detalii aici:
[ link extern ]

Succes