avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Student, infiintare firma SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Student, infiintare firma SRL-D

Sunt student, la sfarsitul anului 2, si as vrea sa infiintez o firma SRL/SRL-D. Mentionez ca la inceput voi lucra singur(nu voi avea angajati).

As vrea sa o infiintez cap-coada prin internet la onrc.ro, se poate? (sau care sunt pasii)

Cat costa tot ? (avand in vedere ca sunt scutit de anumite taxe)

Care este diferenta intre SRL/SRL-D. Nu vreau sa beneficiez de acea alocatie financiara la inceput. Daca ma intereseaza mai tarziu, mai pot beneficia de ea?

Care este varianta cea mai buna in cazul meu? (referitor la infiintarea firmei, formei juridice)

Multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 07:05, 22 Iunie 2012
C-sa faci Srl-D trebuie sa ai un plan de afaceri pe care sa ti-l apropbe guvernu cea ce sun slabe sanse si in cazul in care3 nu indeplinesti planul de afaceri nu i-ti da vioe sa functionez cu firma respectiva si te obliga sa platesti taxele de inchidere a ei si taxele de deschidere pe care la inceput i-ti zic ca nu le platesti. Contabila mea lucreaza la registrul comertului si am vrut si eu sa i-mi fac firma respectiva adica SRL-D si mi-a explicat situatia de mai sus.Daca vrei neaparat sa i-ti faci o firma cel mai bine este un II findca ai voe sa angazez pana la 7 persoane, platesti inpozit pe profit 16% si se lucreaza foarte usor cu actle.
vyo-stefi a scris:

C-sa faci Srl-D trebuie sa ai un plan de afaceri pe care sa ti-l apropbe guvernu cea ce sun slabe sanse si in cazul in care3 nu indeplinesti planul de afaceri nu i-ti da vioe sa functionez cu firma respectiva si te obliga sa platesti taxele de inchidere a ei si taxele de deschidere pe care la inceput i-ti zic ca nu le platesti. Contabila mea lucreaza la registrul comertului si am vrut si eu sa i-mi fac firma respectiva adica SRL-D si mi-a explicat situatia de mai sus.Daca vrei neaparat sa i-ti faci o firma cel mai bine este un II findca ai voe sa angazez pana la 7 persoane, platesti inpozit pe profit 16% si se lucreaza foarte usor cu actle.



Merci pentru raspuns vyo-stefi. E bine ca pot angaja pana la 7 persoane. Posibil sa trebuiasca la un moment dat in viitor.

Tot nu m-am lamurit cu infiintarea firmei prin internet. Am gasit informatii pe internet, dar vag. Ma pot ocupa eu de infiintare daca nu e ceva complicat? Sau sa apelez la o firma care se ocupa cu asa ceva? As vrea sa ma ocup singur sa economisesc banii pe cat posibil.

Inca ceva:
Activitatea mea principala este in mediul virtual, nu am contact cu nimeni local/din Oras/Romania si voi avea sediu in apartamentul meu, proprietate. Trebuie sa obtin acordul vecinilor?
Nu i-ti tebuie acordul vecinilor c-sa i-ti faci o firma in apartamentul tau atata timp cat este proprietate personala si apropo sa faci contractul de comodat gratuit sa nu platesti impzit la financiar si nu stiu despre infintare firme pe net. Mai inteaba si mult succes in afaceri
vyo-stefi a scris:

Nu i-ti tebuie acordul vecinilor c-sa i-ti faci o firma in apartamentul tau atata timp cat este proprietate personala si apropo sa faci contractul de comodat gratuit sa nu platesti impzit la financiar si nu stiu despre infintare firme pe net. Mai inteaba si mult succes in afaceri


multumesc mult.

___________________
daca mai are altcineva ceva de adaugat, astept si alte raspunsuri.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iunie 2012
24502695, utilizator
Pentru infiintarea SRL-D taxele sunt gratuite si trebuie instiintat OTIMMC din zona unde se afla judetul in termen de 10 zile.
Planul de afaceri se face daca doresti sa accesezi programul pentru finantare.
Daca nu doresti sa accesezi programul anul acesta nu este vreo problema, poti accesa la anul. Valabilitatea SRL-D este de 3 ani.
Detalii privinde acest program cat si alte facilitati pe care le ofera SRL-D gasesti aici:
[ link extern ] /
Pentru inregistrarea online gasesti detalii aici:
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]

Succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accesari fonduri europene pe perioada anului 2013 pentru service auto ggeorge ggeorge Buna seara, As dori sa infiintez un service auto dar nu stiu si nici nu am putut afla de pe internet daca mai sunt valabile fondurile europene in anul ce ... (vezi toată discuția)
Infiintare societate mireille_is mireille_is Buna ziua, va rog sa imi oferiti mai multe informatii referitoare la programul guvernamental de a oferi pana la 10.000 euro pentru societati noi ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru studenti! c_f11 c_f11 Buna seara, am 20 de ani si sunt student al Academiei de Studii Economice Bucuresti, doresc sa imi deschid o cofetarie in Bucuresti. In acest moment am doar ... (vezi toată discuția)