Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... masura 112
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

masura 112

Buna ziua,

Daca poate sa ma ajute cineva cu un raspuns la urmatoarea situatie privind eligibiliatea pentru masura 112.

Acum cateva luni am cumparat cu contract de vanzare cumparare de la parintii mei un teren. Pe acest teren este o expoatatie agricola.

As vrea va rog sa imi spunti daca SUNT sau NU eligibl pentru masura 112.
Avand in vedere ca nu am avut posibiliatea sa cumpar tot terenul parintilor (deci nici toata exploatatia agricola).

Conform ghidului solicitantului si actului meu de vanzare-cumparare eu ma incadrez la "infiintare exploatatie agricola" sau la "preluare prin transfer de proprietate".

Ghidul solicitantului specifica clar in cazul de prelure trebuie preluata toata exploatatia.

Dar exista cazul:
Vechiul proprietar vinde la mai multe persoane (sau vrea sa vanda - are mai multi copii ...), vrea sa arendeaze - Se poate spune ca este vorba despre faramitare a exploatatie aici?

Mi se poate impune mie, care am cumparat o parte din exploatatia agricola, ce vrea sa faca proprietaul vechiului terenului? In sensul ca eu sa nu fiu eligibil.

Multumesc anticipat,
Astept raspunsul dumneavostra
Pentru inceput:
"ATENIE! Data instalarii tânarului fermier = data ultimei înregistrari operata pentru sectorul
vegetal în Registrul unic de identificare de la Agenia de Plai si Intervenii în Agricultura sau
pentru sectorul zootehnic din Registrul Exploataiei al ANSVSA prin care se dovedeste ca
dimensiunea exploataiei agricole este cuprinsa între 6 - 40 UDE.
ATENIE! Data instalarii tânarului fermier se stabileste pe baza istoricului exploataiei de la
APIA, de catre experii APDRP. Pentru a putea beneficia de fonduri nerambursabile, tânarul
fermier trebuie sa fie instalat într-o exploataie agricola care are dimensiunea de minimum 6
UDE, cu mai puin de 12 luni înaintea depunerii Cererii de Finanare la APDRP

Calculul unitatii dimensiunii economice pentru anul 0 si istoric se realizeaza conform
coeficienior din Cererea de Finanare, conform MBS 2008, pentru proiectele ce se depun în
sesiunea 1 - 29 iunie 2012.
În situaia în care se constata ca exploataia agricola a solicitantului îndeplinea conditia
minima (dimensiunea exploatatiei agricole este cuprinsa între 6 – 40 UDE) cu mai mult de
12 luni înainte de depunerea Cererii de Finanare, acesta nu este eligibila pentru sprijin.

ATENIE! Pentru stabilirea corecta a datei instalarii tânarului fermier si a dimensiunii
exploataiei agricole a acestuia la momentul instalarii se va face o verificare si cu copia din
Registrul Agricol.
ATENIE! În situatia în care solicitantul depune proiect în calitate de asociat unic al unui SRL,
se verifica la APIA, daca anterior datei înregistrarii SRL-ului în Registrul unic de identificare,
asociatul unic nu a fost sef de exploataie ca persoana fizica sau autorizat conform OUG 44/2008 cu modificarile si completarile ulterioare.
Preluarea exploataiilor se realizeaza unitar, cu toate suprafetele si animalele, asa cum apar
înregistrate în Registrul unic de identificare de la APIA si/ sau la ANSVSA si în Registrul
agricol.

ATENIE! Solicitantii care preiau mai multe exploataii agricole trebuie sa preia integral
cel putin o exploatatie agricola, care reprezinta ponderea majoritara în calculul UDE, de
la un cedent înregistrat în Registrul unic de identificare de la APIA si/ sau în Registrul
exploatatiilor de la ANSVSA/ DSVSA/ circumscriptie veterinara. Exploatatia majoritara
trebuie sa reprezinte peste 50% din total calcul UDE.
Cedentul nu trebuie sa mai fie înregistrat în Registrul unic de identificare de la APIA si/
sau în Registrul exploataiilor de la ANSVSA/ DSVSA/ circumscriptie veterinara.

Înfiinarea unei exploataii agricole reprezinta prima înregistrare a terenurilor agricole la
APIA i/sau a animalelor la ANSVSA/DSVSA/circumscriptie veterinara, în numele
solicitantului

Preluarea unei exploataii agricole reprezinta trecerea tuturor terenurilor agricole si a
animalelor înregistrate în Registrul unic de identificare de la APIA sau în Registrul
exploataiilor de la ANSVSA/DSVSA/circumscriptie veterinara de la cedent la cesionar, cu
exceptia locuinei si a terenului aferent locuinei (anexe gospodaresti).

Cedent = agricultorul care cedeaza integral o exploataie unui alt agricultor, înregistrata
în Registrul unic de identificare de la APIA i/sau în Registrul exploatatiilor de la
ANSVSA/DSVSA/circumscriptie veterinara prin acte de proprietate si/sau
arenda/concesiune.
Cesionar = agricultorul caruia i se transfera exploataia agricola înregistrata în Registrul
unic de identificare de la APIA/ANSVSA/DSVSA/circumscriptie veterinara prin acte de
proprietate i/sau arenda/concesiune.
ATENIE! Farâmiarea exploatatiilor agricole, în scopul crearii în mod artificial de
condiii necesare pentru a beneficia de aceste plati si de a obine un avantaj, contravine
obiectivelor FEADR.
IMPORTANT! Data adoptarii deciziei individuale de acordare a sprijinului de instalare a
tânarului fermier = Data semnarii Contractului de Finanare de catre ambele parti care nu poate depasi 18 luni de la data instalarii tinerilor fermieri. Dupa aceasta perioada, solicitantul nu mai poate semna contractul de finanare."

Deci este clar exprimat in ghidul masurii.
Aceste neconcordante descoperite la acesta data tarzie, parerea mea, deoarece mai sunt doar 5 zile pentru depunerea dosarului.

Ati cerut parerea OJDRP?

Ca sa aflati in ce categorie va aflati:
"infiintare exploatatie agricola"
"preluare prin transfer de proprietate".
ar trebui sa avem mai multe date privind exploatatia cesionarului.

In baza datelor pe care le oferiti va pot spune ca trebuia sa preluati partea dvs cu contract de vanzare cumparare si partea fratilor cu contracte de arenda

Concret va puteti adresa OJDRP pentru lamuriri si sa va pregatiti pentru o noua sesiune a masurii 112.