Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... ferme de subzistenta sau semi-subzistenta
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

ferme de subzistenta sau semi-subzistenta

ce acte necesit pentru a face o ferma de subzistenta sau semi-subzistenta pentru pasari de curte-gaini, curci,rate,gaste....
popcamelia99 a scris:

ce acte necesit pentru a face o ferma de subzistenta sau semi-subzistenta pentru pasari de curte-gaini, curci,rate,gaste....

Doriti sa beneficiati de fonduri nerambursabile?
Incercati sa oferiti mai multe detalii...ca sa puteti primi si un raspuns "pe masura asteptarilor dvs.".

Teoretic, daca indepliniti conditiile de eligibilitate, puteti beneficia de obtinerea unor fonduri, prin accesarea Masurii 141 "Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenta" PNDR

[ link extern ]

Iuliana Cermak, Avocat
din cate stiu masura 141 acorda fonduri nerambursabile la cei care au deja ferme,cate 1500 euro/an.Eu nu am ferma,eu intentionez sa fac si pentru asta ma intereseaza actele,autorizatii,practic care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a incepe..

multumesc
In conditiile in care doriti sa accesati fonduri nerambursabile pentru o ferma de subzistenta (exploatatii care produc exclusiv pentru consumul propriu, a caror dimensiune economica este de 2 UDE) sau de semi-subzistenta (dimensiunea exploatatiei agricole este cuprinsa intre 6 si 8 UDE), prima conditie este ca aceasta sa fie infiintata (sa existe) la momentul solicitarii sprijinului si sa fie inregistrata pe numele solicitantului in Registrul agricol/Registrul fermierilor, respectiv in Registrul Unic de Identificare de la APIA pentru sectorul vegetal si in Registrul Exploatatiei al ANSVSA pentru sectorul zootehnic. Cu privire la actele si autorizatiile necesare pentru inregistrarea exploatatiilor agricole (ferma de semi-subzistenta sau de subzistenta) la APIA si/sau ANSVSA, va puteti adresa Registrului Agricol sau Directiei Agricole pentru Dezvoltare Rurala.